Середня заробітна плата за видами економічної діяльності та регіонами в Україні

Заробітна плата за видами економічної зайнятості та географією має суттєві відмінності, які формуються в основному ринковими чинниками. Разом з тим, значна чаcтина громадян нашої країни працюючи в державному секторі, виробничих організаціях державної форми власності, управлінських органах, бюджетних організаціях сфери послуг – отримують винагороду за працю згідно ряду нормативних документів, що регулюють нарахування.

Отримані кошти в якості оплати праці є основним джерелом для задоволення власних потреб працівників та їхніх сімей. Також вагома частка прибутків, згідно інформації Держкомстату належить соціальній допомозі, змішаному доходу та прибутку від власності.

Наступна інтерактивна діаграма відображає обсяги отримання заробітної плати за двома десятками основних видів зайнятості.


Середня заробітна плата за видами економічної зайнятості у листопаді 2015 року

Найвища оплата праці, за показником середньої заробітної плати, в авіації – 18191 грн., найнижча у працівників пошти – 2150 грн. Працівники сфери освіти та охорони здоров’я в середньому отримують відчутно менше, по 3038 та 2722 грн. відповідно, а залучені до державної служби та оборони мають вищу оплату, ніж середній показник по країні – 4219 грн. Відчутно вищі заробітні плати отримують працівники, що зайняті у сфері фінансів та страховій діяльності – 8499 грн., трійку лідерів за рівнем оплати праці замикають спеціалісти інформаційної та телекомунікаційної сфери, з середньою заробітної платою в розмірі – 7047 грн.


Мінімальна заробітна плата серед країн світу та в Україні (динаміка та географія 2005-2015 рр)

Географія оплати праці свідчить про вищі показники в столиці та промислових областях країни, дана особливість зумовлена рівнем розвитку ділової активності, розміщенням капіталу та виробництва. Не зважаючи на військові дії, у Донецької області протягом останніх кількох років лишається 2 місце, адже на контрольованій території забезпечено належний рівень виробництва. На Луганщині, яка два роки тому займала третє місце, більшість промислових потужностей знаходяться в руках бойовиків, як наслідок рівень заробітних плат суттєво знизився - 11 місце.


Географія середньої заробітної плати у листопаді 2015 року

Максимальні на мінімальні показники середньої заробітної плати серед областей України різняться більш ніж в двічі, у м.Києві – 7089 грн., а в Тернопільській області – 3319 грн. За розіміром середньої заробітної плати найбільше число областей - 10, розташувалося в діапазоні 3500-4000 тис.грн. До трійки лідерів, окрім столиці, також належать Донецька (без урахування частини зони проведення АТО) та Дніпропетровська області, з середньою заробітною платою в розмірі 5287 та 4642 грн. відповідно.

Наданий час мінімальна заробітна плата в Україні становить - 1378 грн., середня заробітна плата по країні становить 4096 грн. (станом на листопад 2015 року), а прожитковий мінімум - 1330 грн.