У 2013 році серед європейських країн в Україні найбільше витратили на продукти харчування, а найменше на культуру

В структурі потреб людини їжа та вода займає перші позиції. Відповідно до «піраміди Маслоу» харчування є фізіологічною потребою і невід’ємним компонентом забезпечення життєдіяльності, займає першу позицію на рівні з безпекою життя.

За умови наявного бюджету, зароблених коштів, ми перш за все намагаємося задовольнити власні базові потреби у їжі, витрачаючи на продукти харчування стільки коштів, щоб вистачило бути ситим. Також є категорія людей, які віддають перевагу спрямовувати свої прибутки в інші сфери, навіть якщо це обмежує в певній мірі споживання якісної їжі.

Рівень витрат на продукти харчування відносно інших товарів та послуг в структурі споживчих витрат виступає певним мірилом рівня життя населення – забезпеченості. Також критеріями виступають заощадження та витрати на сферу послуг, а саме культуру і відпочинок. Інформаційне агентство РИА-Новости проаналізувало рівень витрат населення європейських країн на продукти харчування та культуру і відпочинок, виходячи з офіційних показників обсягів споживчих витрат.

1. Географія рівня витрат на продукти харчування серед європейських країн у 2013 році

За отриманими результатами виявилося, що громадяни України на продукти харчування витрачають найбільшу частку серед споживчих витрат – 50.2% з числа європейських країн, найменше витрачають мешканці Люксембургу – 8.8%. Менше 10% витрачають також мешканці Великобританії та Швеції, споживачі у вісімнадцяти країнах Європи витрачають на їжу від 10% до 20%, у сімох країнах по 20-30% та 30-40%, чотирьох 40-50% та в Україні – найбільше 50.2%.

На наш погляд такий високий показник витрат на продукти харчування отриманий внаслідок значної частини коштів, які обертаються в тіні та не входять в структуру споживчих витрат, високими цінами на продукти по відношенню до рівня доходів населення та рисою українців добре попоїсти, особливо в святкові дні. Приміром вартість одного кілограма сиру в супермаркетах Польщі 25 злотих, приблизно 65 грн., а в українських аналогічної якості 80-90 грн., в той час, як середня заробітна плата в Україні за даними Держкомстату за листопад становила 3234 грн., а в Польщі за даними Євростату мінімальна заробітна плата 397.23 євро=4450 грн.

2. Рівень витрат на продукти харчування серед європейських країн у 2013 році

Закономірним є те, що чим бідніше населення, тим воно більше витрачає на продукти харчування, а менше на розваги та відпочинок. Ми вирішили порівняти рівень витрат на продукти харчування та культуру і відпочинок.

Серед європейських країн є ті, в яких населення витрачає на дозвілля більше ніж на харчування, це Австрія, Норвегія, Данія та Великобританія. В останніх ця різниця найвища і сягає 3%, а найбільше витрачають на культуру австрійці - 12.8%.

3. Порівняння рівня витрат населення на продукти харчування та культуру і відпочинок у 2013 році

Найменше витрачають на дозвілля та культуру громадяни Молдови та України, по 0.9% та 2% відповідно, а більше 10% громадяни Нідерландів, Німеччини, Ісландії та Фінляндії. Відповідно останні найменше витрачають на продукти харчування, а громадяни України, Молдови та Болгарії - найбільше.

Аналіз рівня витрат на продукти харчування серед споживчих витрат населення європейських країн, відображає високі частки в країнах що розвиваються 30-50%, та низькі на культуру 1-5%. Рівень витрат на культуру і відпочинок та продукти харчування виражає обернено пропорційну закономірність, чим більше витрачає населення на товари першої необхідності, тим менше собі може дозволити відпочивати.