Динаміка складу депутатських фракцій ВРУ VII скликання

тушки

16 жовтня стартувала виборча кампанія до Верховної Ради України по 5 "проблемних" округах, результати виборів на яких ЦВК відмовилася визнавати в процесі оголошення офіційних результатів парламентських виборів 2012 року. Причиною даного рішення були значні порушення, фальсифікації, псування бюлетенів, які мали місце при підбитті підсумків, та широкий громадсько-політичний резонанс, який був викликаний участю «спортивних журналістів» на усіх 5 округах, серед яких №94, №132, №194, №197, №223.

На рубежі кількісної зміни депутатського корпусу, який на даний момент налічує 442 депутати, ми вирішили проаналізувати динаміку чисельності депутатських фракцій за результатами голосування на парламентських виборах 28 жовтня (офіційне оголошення в газеті Верховної Ради "Голос України" – 13 листопада 2012) та дати старту виборчої кампанії на 5 округах.

За результатами минулорічних парламентських виборів політичні сили, самовисуванці та висуванці інших партій отримали 445 мандатів, а саме: Партія регіонів – 185 (72 за списком, 113 мажоритарників), ВО «Батьківщина» – 101 (62 за списком, 39 мажоритарників), УДАР – 40 (34 за списком, 6 мажоритарників), ВО «Сводода» – 37 (25 за списком, 12 мажоритарників) та КПУ 32 ( 32 за списком, 0 мажоритарників), та 43 депутати - самовисуванці, 3 депутати – Єдиний Центр, 2 депутати – Народна Партія, 1 депутат - Партія «Союз» та 1 депутат – Радикальна Партія Олега Ляшка.


Представництво фракцій у ВР України, за результатами голосування 28.10.2013 та 16.10.2013


Результати наведено не враховуючи відношення спікера та віце-спікерів до позафракційних, а до політичних сил, що делегували даних обранців у керівні органи Верховної Ради України. * Позафракційні - число самовисуванців, та висуванців інших партій, що стали народними депутатами.


Депутатські фракції мали б формувати відповідно до отриманого результату політичними силами та їхніми висуванцями, та «фракційну закономірність» було порушено відразу на першому засіданні у Верховній Раді України відмовою написання заяви на вхід до фракції «Батьківщина» депутатами Табаловими, які пройшли під прапором цієї полiтиної сили до законодавчого органу. З того часу ще 9 депутатів втратила найбільша опозиційна сила, 2 з яких Сергієнко Л.Г. та Павелко А.В. були виключені рішенням фракції за порушення партійної дисципліни.

Протягом 10 місяців роботи ради, склад депутатських фракцій зазнав значних змін, особливо це стосується ВО «Батьківщина» та Партії регіонів, перша з яких втратила 11 мандатів, а інша приєднала 24 (враховуючи позбавлення мандату Маркова І.О.).

Наступна інтерактивна діаграма виражає динаміку чисельності депутатського корпусу за фракціями починаючи з початку роботи ради(за результатами виборів) до 16.10.13.


Динаміка представництва політичних сил у ВР України, за результатами голосування 28.10.2013 до 16.10.2013

Найбільшої зміни зазнало представництво позафракційних, і не дарма, адже з їхнього числа Партія регіонів почерпнула 24 парламентарі, а їхнє число поповнили колишні депутати фракції «Батьківщина», яких в народі називають «тушками». Зважаючи на політичні симпатії виборців, де здобули перемогу депутати-смовисуванці, що увійшли до фракції Партії регіонів, при проведенні власних виборчих компаній, вони намагалися публічно дистанціюватися від зв’язків з владою. Також з числа самовисуванців до фракції КПУ увійшла Оксана Калетнік, що здобула перемогу на Вінничині. До речі, саме в цій області ВО «Батьківщщина» отримала максимум підтримки за списком – 44,96%. Також 2 депутати приєдналися до УДАРу, жодного не вийшло. Єдиною фракцією у Верховній Раді, де не зафіксовано зміни чисельності депутатського складу є ВО «Свобода», до неї жодного депутату не приєдналося та жоден не лишив її склад.

Зважаючи на динаміку міжфракційних переходів, активного розширення фракції Партії регіонів за рахунок позафракційних депутатів, а склад позафракційних – вихідцями з ВО «Батьківщина», монолітності фракцій УДАРу та ВО «Свобода», можна зробити висновок про подальше скорочення числа депутатів найбільшої опозиційної сили, та розширення фракції партії влади за рахунок позафракційних депутатів, в тому числі і тих, які зможуть отримати перемогу на повторних виборах 15 грудня 2013 року.