Географія підтримки кандидатів у президенти України 2014 (в розрізі ТВО)

вибори-2014

Минув місяць, як відбулися позачергові вибори Президента України. Усім відомо, що перемігши в першому турі, Петру Порошенко вдалося отримати перемогу в усіх областях, а також виборчих округах, винятком є лише округ № 178 на Харківщині, де Михайло Добкін випередив Петра Порошенка з результатом 33.73% проти 27.18%. Вибори відбулися у 189 округах з 213, адже 12 округів припадають на окуповані території АР Крим та Севастополь. На Донбасі вибори було зірвано терористами в 24 округах. В Луганській області не відбулися вибори в 10 з 12 округів, а в Донецькій – в 14 з 22.

Кожен з кандидатів у президенти України має своє коло прихильників, яке суттєво різниться в географії розподілу показників. Проєвропейських політиків більш підтримують на заході та в центрі, півдні країни, а проросійських на сході та півдні, хоча й є винятки. Наступні тематичні карти розкриють усі закономірності та особливості розподілу електоральних симпатій виборців.

Рівень електоральної підтримки Петра Порошенка в основному зосереджений на заході та Вінничині, Київщині. Львівщина підтримала переможця виборів найбільше - 1 079 661 голосів (69.92%), серед виборчих округів максимальною підтримкою Петро Олексійович заручився у ТВО №125 (75.6%), який включає: Миколаївський, Пустомитівський райони та місто Новий Розділ. Мінімальний результат серед виборчих округів у Петра Порошенка зафіксований 178 окрузі Харківської області – 27.18%, який включає: Великобурлуцький, Вовчанський, Дворічанський, Печенізький, Чугуївський райони та місто Чугуїв.

1. Результати голосування за Петра Порошенка в розрізі ТВО
(Карта клікабельна - до ТВО прив’язані діаграми за результатами підтримки кандидатів на пост Президента України.)

Якщо виборець Петра Порошенка тяжіє до міст, то Юлію Тимошенко більш підтримують в сільській місцевості. З тематичної карти чітко видно, що міста, особливо обласні центри за «бранку режиму» проголосували на багато гірше, наприклад в місті Чернівці (ТВО №204) Юлію Володимирівну підтримали 13.73%, а в сусідньому ТВО № 205, який включає Сторожинецький, Вижницький, Кіцманський, Путильський райони – 24.4%, що є найвищим показником в Україні. Серед регіонів найбільша підтримка в Юлії Тимошенко зафіксована в Чернігівській області – 19.48%. Традиційно найвища підтримка зафіксована на Заході та Півночі, гірше на Сході та Півдні держави.

2. Результати голосування за Юлію Тимошенко в розрізі ТВО
(клікабельна)

Результат Олега Ляшка 8.32% – третє місце, став для більшості політиків несподіванкою. Найбільшим рівнем підтримки лідеру Радикальної партії, що висувався вперше, вдалося заручитися на Чернігівщині – 16.59% та Волині (Волинська область – 14.55%, Рівненська область – 13.24%). Серед округів максимальний результат зафіксований в ТВО № 211 в Чернігівській області, який включає Коропський, Корюківський, Менський, Новгород-Сіверський, Семенівський, Сосницький райони та місто Новгород-Сіверський – 21.81%. Виборець Олега Валерійовича в основному зосереджений в сільській місцевості, наприклад ТВО № 100 м.Кіровоград – 9.59%, а виборчий округ, який оточує місто - ТВО № 101, що включає Бобринецький, Кіровоградський, Компаніївський, Маловисківський, Новоукраїнський, Устинівський райони – 14.06%. За географічної ознакою Олега Ляшка найкраще підтримали виборці Заходу, Півночі та Центру країни, гірші результати на в Південних областях та на Донбасі.

3. Результати голосування за Олега Ляшка в розрізі ТВО - 2014
(клікабельна)

Анатолій Гриценко також показав доволі високий результат – 5.48%, що є своєрідним рекордом в його політичній кар’єрі. Найкраще Анатолія Степановича підтримали центральні області, зокрема Черкащина – 9.06%, найгірше Одеська область – 2.93%. За структурою розселення населення, міські виборці Анатолія Гриценка підтримують краще, ніж сільські. Серед виборчих округів найвища підтримка зафіксована в ТВО №199, який включає Городищенський, Корсунь-Шевченківський, Лисянський, Шполянський райони Черкаської області – 11.76%. Географія підтримки даного кандидата розосереджена практично рівномірно по усій країні, при чому рівень підтримки в Запорізькій області - 6.22% вищий ніж в Івано-Франківській – 4.63%, не зважаючи на те, що політик у власній виборчій кампанії дотримався прозахідної риторики.

4. Результати голосування за Анатолія Гриценка в розрізі ТВО
(клікабельна)

Сергій Тігіпко суттєво втратив підтримку в порівнянні з минулими виборами президента. В основному його виборець лишився в південних та східних областях України, та практично не лишилося на решті територій. Максимальний результат серед областей зафіксовано в Донецькій області – 19.59%. В Одеській області розташований округ з найвищим рівнем підтримки політика – 28.34%, це ТВО № 144, який включає Арцизький, Болградський, Ренійський, Тарутинський райони. В прикарпатських областях рівень підтримки Сергія Леонідовича менше 1%. За структурою розселення рівень підтримки населення в даного кандидата вищий в містах, ніж в сільській місцевості.

5. Результати голосування за Сергія Тігіпка в розрізі ТВО
(клікабельна)

Висуванець Партії регіонів Михайло Добкін ледь подолав 3% з результатом 3.03%. Географія підтримки даного кандидата зводиться практично до однієї області – Харківської, де йому вдалося вибороти перемогу в одному з округів у Петра Порошенка та отримати загалом по регіону 26.25% підтримки виборців. В 11 областях та м.Київ Михайло Маркович отримав менше 1% підтримки виборців, найменше на Івано-Франківщині – 0.11%. За числом виборців які віддали свої голоси даному кандидату, практично половина симпатиків висуванця ПР зосереджена в Харківській області – 49.73% (271 386 з 545 766).

6. Результати голосування за Михайла Добкіна в розрізі ТВО
(клікабельна)

Президент Всеукраїнського єврейського союзу теж вирішив спробувати власні сили у президентських виборах, і отримав доволі непоганий результат – 2.25%. Його виборець в основному зосереджений в південних областях та на Донбасі. Серед регіонів, найвища підтримка Вадима Зіновійовича зафіксована в Запорізькій області – 6.97%, а серед округів найвищий результат належить ТВО №81, який включає Мелітопольський район та місто Мелітополь – 8.48%. В семи областях даний кандидат отримав менше 1%.

7. Результати голосування за Вадима Рабиновича в розрізі ТВО
(клікабельна)

Дебют в якості кандидата у президенти України в Ольги Богомолець практично вдався, вона заручилася підтримкою 1.91% виборців. Серед областей України, лише у Вінницькій Ольга Вадимівна отримала менше 1%, а максимальний рівень підтримки зафіксований у Запорізькій області – 2.98%. З територіального розподілу результатів випливає, що Ольгу Богомолець підтримують на Півдні та Сході України на багато краще, ніж в західних та центральних областях. Не зважаючи на чітку праву риторику виборчої кампанії Ольги Вадимівни та активну участь в Революції Гідності, виборці на територіях, які підтримують європейський вектор руху, її підтримали відчутно гірше, ніж в областях, де інтеграція з ЄС та демократичні цінності мають меншу підтримку. Даний прояв пов'язаний з тим, що з’явився виборець на сході та півдні країни готовий віддати власний голос за нові обличчя, які декларують праві погляди, а виборці західних та центральних областей здебільшого віддали власні голоси за 1 тур виборів.

8. Результати голосування за Ольгу Богомолець в розрізі ТВО
(клікабельна)

Комуніст Петро Симоненко не пропускає жодних президентських виборів, постійно беручи в них участь в якості кандидата. Цього разу головний комуніст, втративши майже весь електорат, оголосив про зняття власної кандидатури, але час за яким ЦВК провела б таку процедуру вже минув, тому його прізвище значилося у бюлетенях та отримало практично півтора відсотка позначок навпроти. Результати за округами практично повторюють контури областей, а географія прихильників свідчить про повну втрату в центральних областях країни та залишки підтримки на Півдні та Сході, які близькі до 3,5%. Найвищий рівень підтримки даного кандидата зафіксований у Луганській області - 5.43%, там же розташований округ з найвищим результатом, ТВО №144 – 6.66%, який включає Біловодський, Марківський, Міловський, Новопсковський, Слов'яносербський, Станично-Луганський райони. В 11 областях та м.Київ головний комуніст отримав менше 1% голосів виборців.

9. Результати голосування за Петра Симоненка в розрізі ТВО
(клікабельна)

Висуванець ВО «Свобода», голова Олег Тягнибок отримав скромний результат (1.16%) на нинішніх президентських виборах. Найвищий рівень підтримки серед областей зафіксований у Волинській області – 1.92%, серед округів максимальний результат – 3.08% належить ТВО №88, що на Івано-Франківщині, який в свою чергу включає Верховинський, Надвірнянський райони та місто Яремче (з населеними пунктами Яремчанської міської ради). В 11 областях за Олега Тягнибока віддали свої голоси менше 1% виборців. Географія підтримки даного кандидата тяжіє до західних областей, хоча в Кіровоградській області головному свободівцю вдалося отримати більшу підтримку, ніж на Львівщині – 1.39% проти 1.16%.

10. Результати голосування за Олега Тягнибока в розрізі ТВО
(клікабельна)

Дмитро Ярош, прізвище якого нам стало відомо в розпал Революції Гідності, як лідера Правого сектору, отримав трохи менше 1% голосів виборців (0.7%). До отримання результатів виборів, було закономірним, що лідера Правого сектору найбільше підтримуватимуть на Заході, проте виявилося, що максимальний результат він отримав в центральних регіонах – лідером за рівнем підтримки є м.Київ – 1.27%, а найвищий рівень підтримки серед округів зафіксований у ТВО №30, м.Дніпродзержинськ – 2.12%. Переважна більшість виборців Дмитра Яроша зосереджена в містах, у сільській місцевості він отримав на багато меншу підтримку, про що свідчить наступна тематична карта. Виборці промислових міст Кривого Рогу, Запоріжжя, Маріуполя відчутно краще його підтримали, ніж сільської місцевості Прикарпаття. Серед 25 областей, лише у двох лідеру Правого сектору вдалося заручитися 1% підтримки виборців, а в інших 23 областях він отримав відповідно менше.

11. Результати голосування за Дмитра Яроша в розрізі ТВО
(клікабельна)

Серед головних особливостей, за результатами отриманими висуванцями, можна виокремити наступні:

  1. Вперше кандидату в Президенти України – Петру Порошенку, вдалося перемогти в усіх областях, без врахування окупованих територій;
  2. Вдруге за часів незалежності вдалося перемогти кандидату в першому турі виборів, вперше це вдалося Леоніду Кравчуку, який 1 грудня 1991 року, він був обраний з результатом у 61.6% підтримки виборців;
  3. Рівень підтримки Юлії Тимошенко в порівнянні з першим туром 2010 року скоротився вдвічі, з 25.05% до 12.82%, а Сергія Тігіпка більш ніж в двічі з 13.06% до 5.23%. Більш, ніж в 4 рази зріс рівень підтримки Анатолія Гриценка, з 1.2% до 5.48%.

Якщо проводити порівняння з політиками та політичними силами, які вони очолюють, відповідно до результатів минулих парламентських виборів та нинішніх президентських, то отримуємо наступні особливості:

  1. Вперше приймаючи участь у президентських виборах, Олег Ляшко виборов третє місце з показником 8.32% виборців, що в свою чергу майже у 8 разів більше, ніж отримала Радикальна партія Олега Ляшка на парламентських виборах 2012 року – 1.08%.;
  2. Рівень підтримки Олега Тягнибока зменшився майже в 10 разів, у порівнянні з результатами очолюваною ним ВО «Свобода» на парламентських виборах 2012 року (10.45%), проти – 1.16% на нинішніх президентських;
  3. Рівень підтримки висуванця Партії регіонів – Михайла Добкіна, в порівнянні з результатами ПР у 2012 зменшився в 10 разів, з 30.00% до 3.03%.

Результати виборів свідчать, український виборець став більш прагматичним та радикальнішим, він прагне підтримати нові обличчя в політиці та вже не довіряє старим політикам, адже понад 75% голосів отримали кандидати, які вперше брали участь у виборах. Територіальний розподіл результатів виборів практично стер межу між центром, заходом з одного боку та півднем, сходом з іншого, яка спостерігалася останніх 20 років. Винятком є лише електорат кандидатів, що належали до владної верхівки попереднього режиму – Тігіпка, Добкіна та Симоненка, в яких практично нульові показники підтримки на всій території України, окрім південних та східних областей.