Огляд проміжних та позачергових виборів у 2013 році

вибори

У першій половині 2013 року в Україні відбулося майже 400 проміжних, позачергових виборів та довиборів депутатів до місцевих рад (сільських, селищних, районних, міських та обласних), а також сільських, селищних та міських голів. У переважній більшості виборів що відбулися в період січня-червня 2013 року перемогу здобули висуванці Партії регіонів. Хоча окреме обрання кількох депутатів до місцевих рад не змінювало загальної розстановки політичних сил у них, та сам факт перемоги-поразки висунутих кандидатів виступав в якості рубіжного іспиту впливу на громадську думку та готовності місцевих виборчих штабів, осередків політичних партій до чергових виборів. Для уявлення цілісної картини про стан процесів у даній сфері, ми створили інтерактивну карту за результатами проміжних виборів, яка демонструє географію результатів виборів, за переможцями серед висунутих політичними силами депутатів до обласних рад та міських голів.


З інтерактивної карти, що наведена вище ми маємо змогу ознайомитися з географією результатів проведених довиборів. Як бачимо географія переможців партії влади не обмежується традиційними регіонами сходу та півдня країни, а займає простори від Ужгорода та Волині до Алчевська та Ялти, за виключенням урбанізованих територій Західних областей. Єдиною областю де не здобули перемоги висуванці даної політичної сили за розглянутими критеріями є Івано-Франківська, адже у Львівській області у Сколівському ройоні на проміжних виборах до обласної ради перемогу отримав висуванець Партії регіонів. Загальні показники серед переможців висунутих політичними силами до обласних рад та на посаду міських голів в період з 20.01.2013 по 02.06.2013 розподілилися наступним чином: Партія Регіонів – 34; Єдиний Центр – 2; Народна Партія – 2; КПУ – 1 та Рідне місто – 1 ВО «Свобода» – 7, ВО «Батьківщина» – 4, УДАР – 1, УРП – 1. З політичної палітри переможців ясно видно, що опозиційні сили отримали (13 з 53) – менше 25% переможних кампаній, а провладні (40 з 53) – понад 75%.

02 червня цього року, коли відбулася найбільша кількість проміжних виборів – перемоги партії влади набули ще більшої переконливості, про що свідчить наступна діаграма, на якій зображені абсолютні та відносні показники числа переможців висунутих Партією регіонів серед виборів міських, сільських та селищних голів, депутатів обласних рад.

Діаграма що наведена вище свідчить, що з 117 виборів сільських та селищних голів 101 дісталася висуванцям Партії регіонів. Серед переможців виборів міських голів 5 з 6, а 1 крісло мера м.Берегове дісталось висуванцю Демократичної партії угорців України, головою якої являється депутат Верховної Ради України VII скликання від фракції Партії Регіонів - Гайдош Іштван. До числа п’яти міст, очільниками яких стали висуванці Партії регіонів стали: м. Алчевськ (Луганська область), м.Васильків (Київська область), м.Вознесенськ (Миколаївська область), м. Новодністровськ (Чернівецька область), м.Ялта(АР Крим). Також 8 з 10 мандатів депутатів обласних рад, які обиралися 02 червня дісталися висуванцям даної політичної сили.

Спільною ознакою не залежно від географії проведення проміжних виборів є низький рівень зацікавленості з боку міських громадян (у великих округах) по відношенню до даного процесу, про що свідчить низька явка в середньому на рівні 15% та висока явка у сільській місцевості, де технології організації «свого» виборця на дільницю (у малих округах) кандидатами-суперниками забезпечували високу явку, яка іноді й перевищувала 50% наближаючись до показника явки на парламентських виборах. Наступна діаграма, яка збудована на прикладі явки у Рівненській області чітко демонструє дану закономірність.


Результати виборів надані Рівненським представництвом громадянської мережі ОПОРА

В рамках проведення огляду результатів проміжних виборів, варто зупинитися на виборах мера м.Василькова, процес якого активно висвітлювався ЗМІ в силу резонансних речей які мали місце під час проведення виборчого процесу в даному місті. За офіційними результатами виборів після численних позовів з боку УДАРу про виявленні порушення в ході проведення виборів та підрахунку голосів, з показником 3395 (29,73%) переможцем було визнано висуванця Партії регіонів Володимира Сабадаша, а друге місце дісталося кандидату від УДАРу – Сергію Сабову, 3155 голосів та (27,62%) відповідно. Варто зазначити, що різниця між 1 та 2 місцем є суттєво нижчою, ніж кількість голосів, які визнані не дійсними та становлять 486 (4,26%), а на окремій дільниці понад 11% (ВД №321287). Результати виборів у розрізі дільниць зображені на наступному масиві діаграм.

Виберіть дільницю:


Результати виборів надані Рівненським представництвом громадянської мережі ОПОРА

Громадянська мережа ОПОРА, яка проводила моніторинг на виборах мера м.Васильків, виявила численні порушення, протягом дня голосування та підрахунку голосів, серед яких: зникнення бюлетенів проголосованих та не використаних, спроби невідомих осіб, які не мали законного права голосу отримати виборчі бюлетені, і.т.д.

Загалом процес перевиборів та проміжних виборів депутатів місцевих рад, сільських селищних та міських голів у 2013 році пройшов з численними виявленими порушеннями виборчого законодавства, які встановлені, як учасниками виборчого процесу, так і громадськими організаціями, низьким професійним рівнем підготовки членів виборчих комісій, не поодинокими випадками використанням адміністративного ресурсу з боку кандидатів від партії влади, численними позовами учасників виборів з боку опозиційних кандидатів до судів, низьким рівнем координації дій опозиційних сил, широким застосуванням «брудних» технологій та низьким рівнем зацікавленості до виборчого процесу з боку виборців, особливо у містах.