Рівень довіри населення до органів влади, підтримка їхньої відставки та дострокових виборів, вступу до ЄС та МС (грудень 2013)

Найбільш визначальні суспільно-політичні події року що минає, здебільшого припали на останніх півтора місяці. В результаті проведення численних акцій протестів на вулицях у листопаді-грудні 2013 року, створення Євромайдану в м.Київ, учасники протестів сформували ряд вимог до влади. Основними завданнями, які висунула опозиція стали: відставка уряду, міністра МВС, звільнення найбільш активних учасників протестів, які були затримані за надуманими обвинуваченнями, покарання винних у розгоні Майдану в ніч на 30 листопада.

Серед довгострокових цілей, які ставлять перед собою учасники протестів та опозиція: відновлення Конституційної реформи 2004 року; підписання Угоди про асоціацію з ЄС; прийняття нового Закону про вибори та Закону про люстрацію.

Як громадяни ставляться до органів влади, чи довіряють їм, чи бажають відставки, де бачить Україну її переважна більшість населення і чи прагнуть проведення референдумів з найбільш вагомих проблем? Відповіді на ці та інші питання розкриті в черговому дослідженні громадської думки «Суспільно-політична ситуація в Україні: грудень-2013», яке проведене Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» та Соціологічною групою «Рейтинг».

Найвищий рівень довіри серед населення у Церкви – 64.36%, також довіряють громадяни ЗМІ – 58.4%. Єдиним державним інститутом, якому не довіряють менше половини населення є Армія України – 49.3% та 37.8% довіряють. Практично так само довіряють опозиції – 35.8%, не довіряє 57.7%. Міліції довіряє лише кожен сьомий – 15.7%, що на багато менше ніж до армії. Троє з чотирьох опитаних громадян – 74% не довіряють виконавчій владі – Уряду України. Найменший рівень довіри до судів – 13.1%, найбільше ж не довіряють Верховній Раді України – понад 80% осіб що взяли участь в опитуванні.

1. Рівень довіри громадян до соціальних та державних інститутів (грудень 2013 року)

Природнім є те, що значна частина населення, яка вірить в якісні зміни у владі бажає відставки очільників окремих державних органів та подальших перевиборів. Вбачаючи у зміні особового складу органів влади єдиний шлях до вирішення найбільш гострих економічних та суспільно-політичних проблем.

Дострокові вибори Президента України та Верховної Ради України однаково підтримують більше, ніж не підтримують 46.1% та 46.0% проти 40.8% та 42%. В питанні відставки Уряду М.Азарова та Міністра МВС В.Захарченка переважна більшість підтримує відставку, по 50.9% та 53.3%, а не підтримує відставку 37.9% та 30.8% відповідно.

2. Підтримка дострокових виборів президента та ВРУ, відставки уряду та міністра МВС

Варто зазначити, що у відповідях на даний блок питань були зафіксована значна частка відмов, найбільша з яких належить питанню відставки очільника МВС – 15.9%.

Серед найбільш важливих питань, які на думку громадян варто винести на референдум: вступ до Європейського Союзу – 28.4%, до Митного Союзу – 19.7%, найбільш доречним проведення референдуму з приводу призначення позачергових виборів Президента України вважає 8.8%, Верховної Ради України – 5.5%. Майже кожен третій притримується позиції про не доречність проведення референдумів з приводу будь-яких питань – 30.2%.

3. Рівень підтримки проведення референдуму в Україні (грудень 2013 року)

Як би референдуми все ж таки були призначеними, то результативним стало лише волевиявлення з приводу вступу України до ЄС, а прихильники курсу митного союзу не отримали б бажаного результату.

Практично половина опитаних – 49.1% висловилися за підтримку євроінтеграційного курсу України за умови проведення такого референдуму, менше 30% проголосували б «проти». Підтримку вступу до Митного Союзу за умови проведення відповідного референдуму виразило б менше однієї третьої населення – 32.5%, відчутно більше проголосували б «проти» - 42.9%.

Відчутно більше опитаних відмовилося виразити власну позицію за умови проведення референдуму вступу до МС, 11.8% проти 8.4% при проведенні відповідного референдуму вступу у ЄС.

4. Підтримка вступу України до ЄС та МС за умови проведення відповідних референдумів

Отримані результати свідчать про високий рівень недовіри до державних інститутів, особливо до Верховної Ради України та органів примусу (міліція, суди) та відчутно вищий рівень довіри до соціальних інститутів – Церкви та ЗМІ. Відставку Уряду та очільника МВС підтримують понад 50% населення, а позачергові вибори Президента та ВРУ близько 46%, противників такої позиції дещо менше 41-42%.

Близько 70% населення вважає референдум дієвим способом виходу з кризової суспільно-політичної ситуації, в основному це протестний виборець – 43%, найбільше серед такої категорії прихильників проведення референдуму з приводу вступу України до ЄС, як би він був проведений, то переважна більшість громадян підтримали б євроінтеграцію України (враховуючи 8.4%, які відмовилися відповісти). Проведення референдуму з приводу вступу України до Митного Союзу не знайшло б відповідної підтримки, адже готовий підтримати такий крок кожен третій виборець (32.5% опитаних), в той час, як противників Митного Союзу відчутно більше (42.9%).