Вплив Майдану на соціально-політичну ситуацію в Україні

Головною суспільно-політичною подією 2013 року для більшості населення України беззаперечно став Євромайдан. Широкомасштабні акції мільйонів громадян у захисті своїх прав та свобод, бажанні бути ближчими до європейських країн за рахунок Асоціації з ЄС сформували Євромайдан, події якого вийшли на перші шпальти, як українських так і світових ЗМІ. Більше того, Майдан дав поштовх новим демократичним процесам, об’єднав мільйони людей у спільній меті та сформував нових громадських лідерів, зрештою став каталізатором переоцінки цінностей.

Суспільно-політичні події листопада-грудня носять історичний характер, і не можуть не позначитись у ставленні населення до влади та опозиції, основних політичних діячів.

Аналіз будь-яких суспільних процесів потребує соціологічного дослідження. Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» та Соціологічна група «Рейтинг» здійснили дослідження громадської думки «Суспільно-політична ситуація в Україні: грудень-2013», яке дає відповіді на ряд порушених питань.

В результаті відмови від підписання Асоціації з ЄС, до В.Януковича змінилося ставлення в переважної більшості громадян України – 60.5%, а 36.4% опитаних вважають що дана подія ніяким чином не вплинула на ставлення до президента.


1. Зміна ставлення до В.Януковича у зв’язку з не підписанням Асоціації з ЄС і створення ЗВТ


Серед тих, хто підтримує такий вчинок і став краще ставитися до президента 15.7% (8.9% – частково покращилося та 6.8% - значно покращилося). У відчутно більшої частки населення (44.7%) погіршилося ставлення, з їх числа значно погіршилося в 32.9%.

Найбільша частка опитаних вважає, що вирішити наявну політичну кризу в державі може президент (41.5%), адже він володіє повноваженнями виконати вимоги мільйонів осіб та Майдану – відправити уряд у відставку (підтримують понад 50% населення) та покарати винних у розгоні мирного мітингу в ніч на 30 листопада, що в свою чергу засуджують 74% громадян.


2. Головна рушійна сила у вирішенні наявної політичної кризи в Україні

Друга за підтримкою рушійна сила у вирішенні політичної кризи – це самоорганізовані активні громадяни (32.6%), і хоча вони не мають прямих повноважень, та громадяни вважають, що дана категорія має значний вплив на політику в країні. Також вагома частка населення віддає пріорітет новим лідерам – 19.1%, яка в свою чергу більша за тих хто вважає що Верховна Рада України здатна вирішити політичну кризу – 17.3%. Такі низькі сподівання на законодавчий орган країни зумовлені найвищим рівнем недовіри населення до його діяльності (80.2%) серед державних та суспільних інститутів.

Для 71% опитаних громадська активність та Майдан матимуть вплив на ситуацію що склалася в Україні, серед них значною мірою – 41.3% . І це не дивно, адже самоорганізованих активних громадян населення бачить основною рушійною силою у вирішенні політичної кризи після президента, випередивши навіть опозицію, якій віддали перевагу 29.3%. На думку 18% опитаних громадська активність не матиме впливу на ситуацію, що склалася в Україні, а значна частка (11%) відмовилася дати відповідь на це питання.

3. Вплив громадянської активності населення (Майдану) на ситуацію, що склалася в Україні

В результаті відмови від підписання Асоціації з ЄС, ставлення до президента скоріше погіршилося, ніж покращилося (44.7% проти 15.7%), а його роль, виходячи з наявних повноважень, у вирішенні політичної кризи залишається вагомою. Значні сподівання у вирішенні політичної кризи населення покладає на самоорганізованих активних громадян та нових лідерів. На думку абсолютної більшості Євромайдан та громадянська активність населення матиме вплив на ситуацію, що склалася в Україні.

За умови не розв’язання політичної кризи в найближчий час парламентським шляхом, роль Президента та Верховної Ради України у її вирішенні зменшиться, а самоорганізованих активних громадян, нових лідерів та в певній мірі опозиції – зросте.


Коментарі

Зображення користувача вася.
всі змі України стали провладні ,то тепер 9 травня день перемоги поганих комуністів над хорошими фашистами та сс галичиною.
Зображення користувача Гість.
совєцький комунізм = фашизм