Динаміка електоральних вподобань (28.10.2012 - жовтень 2013)

Напередодні провідними соціологічними компаніями були оприлюднені результати проведення соціологічних досліджень темою яких виступали електоральних симпатії симпатій громадян України. Дані дослідження проводилися на предмет підтримки населенням політичних партій та ймовірних кандидатів на посаду президента, майже в один і той самий період (кінець вересня – початок жовтня) трьома відомими соціологічними службами, серед яких: Центр Разумкова, Соціологічна група "РЕЙТИНГ" та компанія Research & Branding Group.

В рамках кожного з дослідження, було опитано понад дві тисячі респондентів віком від 18 років у всіх областях України, за вибірками, які репрезентують доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками, серед яких: вік, стать, місце проживання.

В даній публікації ми проаналізуємо отримані результати за оцінкою підтримки виборцями політичних партій та динаміку їхньої підтримки в порівнянні з минулорічними парламентськими виборами, які відбулися рівно рік тому 28 жовтня 2013р.

Перш за все, ознайомимося з показниками рівня підтримки політичних партій виборцями, що мають намір брати участь у виборах, як би вони відбулися найближчим часом.


Електоральні симпатії за результатами опитуванння соціологічних компаній у жовтні 2013р.


Як бачимо, з графіку що наведено вище, лідером за підтримкою все ж таки лишається Партія регіонів, соціологи оцінюють її підтримку на рівні 23.1%-25.7%. ВО Батьківщину підтримують дещо менше 21.5%-25.1%, прихильників УДАРу зафіксовано на рівні 15.5%-18.9%, КПУ від 7.1% до 8.7%, а ВО Свободи 6.2%-7.3%. За інші партії проголосували б від 2% до 6.3%.

Характерною особливістю отриманих результатів є значна різниця між показниками, які опублікували Соціологічна група «РЕЙТИНГ», Центр Розумкова з результатами R&B GROUP. Наприклад, частку симпатиків, які мають намір віддати власний голос іншим партіям R&B GROUP оцінила на рівні 2%, в той час, як дві інші соціологічні служби по 6.2 та 6.3%. Також найменше за результатами цієї соціологічної компанії отримали опозиційні партії ВО Батьківщина, УДАР та ВО Свобода, та найбільше Партія регіонів.

За сукупною підтримкою опозиційних (ВО Батьківщина, УДАР та ВО Свобода) та провладних партій (Партія регіонів та КПУ), серед виборців, які мають намір взяти участь у виборах без розподілу тих хто «не визначився з вибором», впевнено лідирують опозиційні сили: Соціологічна група «РЕЙТИНГ» - 47.9% проти 31.8%, Центр Розумкова - 50.3% проти 33.3%, R&B GROUP - 43.2% проти 32.8%.

Для визначення зміни електоральних настроїв населення, наведемо динаміку політичних вподобань виборців шляхом розрахунку середнього показника, який отриманий провідними соціологічними компаніями за основними політичними силами та їхнього результату, який вони отримали на минулорічних парламентських виборах.


Динаміка електоральних симпатій за результатами опитуванння соціологічних компаній у жовтні 2013р.


З вищенаведеної діаграми чітко видно, що суттєво підвищився рівень підтримки в УДАРу, який на минулорічних виборах отримав 13.96% по багатомандатному виборчому округу, а в жовтні 2013 року за дану політичну силу готові проголосувати 17.6% виборців, які мають намір взяти участь у виборах, що в свою чергу становить 25.7% росту електоральної прихильності від минулорічного рівня. Дещо зниження рівня підтримки переконаних прихильників, які мають намір взяти участь у виборах зафіксовано у ВО Батьківщина, яка рівно рік тому отримала 25.6% підтримки виборців та ВО Свобода 6.6% які проголосували б за дану політичну силу, проти 10.4% - результату минулорічних парламентських виборів.

Суттєво втратили своїх прихильників Партія регіонів та КПУ, по 5.4 та 5.1% в абсолютному вираженні, а у відносному по 18.0% та 38.6% відповідно. Таким чином найбільший обсяг втрати своїх виборців належить Партії регіонів, а частки прихильників – КПУ. Звісно проведення розрахунків даним методом має певні неточності, які пов’язані з похибками отриманими соціологічними компаніями, які рівні 2-2.3% для значень юлизьких до 50%, оцінки усередненого показника, адже число респондентів за опитуваннями хоча перевищувало в усіх випадках 2 тис. осіб, та не було рівним, а також оцінки впливу на кінцеві показники «невизначених», які збільшили б рівень прихильників для кожної політичної сили без винятку.

Зважаючи на можливі відхилення в розрахункових значеннях, ми отримали загальну картину підтримки політичних сил, а головне динаміку електоральних вподобань громадян України, рік після парламентських виборів.

Соціологічна група «РЕЙТИНГ» також дослідила географію електоральних симпатій, за шістьма макрорегіонами – об’єднанням областей, серед яких Західний, Північний, Південний, Центральний, Східний та Донбас.


Географія підтримки політичних сил у жовтні 2013 року


Джерело: Соціологічна група "Рейтинг"

Лідерами за макрорегіонами стали Партія Регіонів (Донбас, Південний та Східний) та ВО Батьківщина (Західний, Центральний та Північний), друге місце серед чотирьох макрорегіонів належить УДАРу, лише на Сході(Харківська, Дніпропетровська та Запорізька області) партія Віталія Кличка ділить 2 місце з КПУ. Також характерною особливістю отриманих результатів є настрої виборців Донбасу, серед яких 25% що планують взяти участь у виборах, не визначилися з власними політичними симпатіями, даний показник займає 2 рейтингове місце в макрорегіоні.

Виходячи з того, що відсутність розподілу категорії «невизначених виборців» вносить похибку в оцінку рівня підтримки політичних сил, ми вирішили розрахувати динаміку підтримки партій, використовуючи показники дослідження «Електоральні настрої громадян: жовтень 2013» Соціологічної групи «РЕЙТИНГ» за даною категорією.


Динаміка електоральних симпатій 28.10.2012р. - жовтень 2013р. (з розподілом "невизначених виборців")


В порівнянні з показниками діаграми №2, підтримка політичних сил, після розподілу «невизначених виборців», які братимуть участь у виборах відчутно зросла. Позитивну динаміку на рівні 1.2% також демонструє ВО Батьківщина, падіння рівня підтримки характерно для інших політичних сил окрім УДАРу, який демонструє ріст рівня симпатиків в порівнянні з результатами минулорічних парламентських виборів більш ніж в півтора рази – 52.9% (від 14.0 до 21.4%). А найбільше скорочення рівня народної підтримки, все ж таки дісталося комуністам 23.5% (від 13.2% до 10.1%).

Протягом року електоральні настрої громадян зазнали певних змін, а саме: практично на 6% збільшився сукупний рівень підтримки в опозиційних партій, який на минулорічних парламентських виборах становив 49.94%, а зараз 55.7%; відповідно сукупна підтримка Партії регіонів та КПУ, які знаходяться при владі (належать до парламентської більшості) скоротилася на 6.1%, 43.18% проти 37.1%; суттєво зросла частка прихильників в Партії Віталія Кличка «УДАР», з 13.96% до 21.4%; найбільше абсолютне та відносне скорочення числа прихильників зафіксовано у КПУ – 3.1% (з 13.18% до 10.1%), що у відносному вираженні становить 23.5% прихильників, які проголосували за цю політичну силу рівно рік тому 28.10.2013. Також варто зазначити незначне зростання прихильників інших партій, 6.9% проти 7.2%.

Зважаючи на наявну динаміку електоральних симпатій жовтня 2012-2013 років, можна зробити висновок про подальше скорочення рівня прихильників партій що належать до парламентської більшості та ріст частки прихильників опозиційних сил, в основному за рахунок симпатиків УДАРу та частки "невизначених" у макрорегіоні Донбас (Донецька та Луганська області) яка становить 25%.