Основне про реформи за 26-29 червня 2015 року

Український кризовий медіа центр постійно проводить моніторинг ЗМІ на предмет висловлювань політиків та державних діячів, щодо перебігу та реалізації реформ в Україні. Наводимо стислий звіт, про позиції українських та закордонних державних діячів щодо здійснення реформ за напрямками.

Загальна кількість згадувань реформ в засобах масової інформації протягом 26-29 червня становила 653 повідомлень. В нейтрально-позитивному полі було 598 повідомлення, що склало 92%. Частка негативу склала 8%. Найбільша кількість як і критики, так і позитиву стосувалася реформи децентралізації.

1. Реформи у розрізі тональності згадування 26-29 червня

Позитив стосовно реформи децентралізації був спричинений затвердженням Конституційною комісією проекту змін до Основного закону в частині децентралізації з урахуванням пропозицій Венеціанської комісії, та подальшими заявами стосовно процесу внесення змін до Конституції України в частині децентралізації. Та не зважаючи на велику кількість схвальних заяв, проект змін до Конституції України був розкритикований експертами (Олександр Кондрашов) та політиками (Оксана Сироїд, Віктор Медведчук). Також активної критики зазнала антикорупційна реформа та загальна концепція реформування. Остання тема водночас опинилася і в ТОПі позитивних згадувань.

2. Медіаактивність політиків у розрізі реформ 26-29 червня

Найактивнішим спікером стосовно реформ був Президент України Петро Порошенко, що пов’язано зі значною кількістю його заяв стосовно конституційної реформи, децентралізації та загального стану реформ. Також Президент України і найчастіше згадувався в контексті реформ.

Конституційна реформа/ децентралізація. Голова Верховної Ради Володимир Гройсман повідомив, що Конституційна комісія затвердила проект змін до Основного закону в частині децентралізації з урахуванням пропозицій Венеціанської комісії та передала його Президенту України Петру Порошенку. Гройсман наголосив, що децентралізація є ключовою реформою, а також, що реформа з децентралізації допоможе забезпечити робочі місця, які можна буде створити в системі місцевого самоврядування. Також Володимир Гройсман заявив, що переконаний, що зможе знайти необхідні 300 голосів для ухвалення змін до Конституції в частині децентралізації.

Президент України Петро Порошенко заявив, що йому знадобиться кілька днів для вивчення проекту змін до Конституції, а також що він планує 29-30 червня внести в Верховну Раду проект змін до Конституції. Також Петро Порошенко зазначив, що ще є шанс прийняти нову редакцію Конституції до місцевих виборів 25 жовтня. Петро Порошенко наголосив, що після внесення змін до Конституції Україна залишається унітарною державою. Президент України Петро Порошенко також заявив, що правовий статус Донецької та Луганської областей буде врегульований після внесення змін до Конституції. Радник Президента України Олег Медведєв заявив, що у проекті змін до Конституції щодо децентралізації про окремий статус Донецької й Луганської областей не йдеться, а також, що Венеціанська комісія запропонувала більш м’який варіант розпуску місцевих рад Президентом.

Генеральний секретар Ради Європи Турбйон Ягланд привітав схвалення Конституційною комісією проекту змін до Конституції України щодо децентралізації. Ягланд зазначив, що це є важливим кроком у процесі реформи і може також сприяти просуванню Мінського процесу. В свою чергу, Володимир Гройсман зазначив, що позитивна оцінка Генерального серкетаря Ради Європи Турбйорна Ягланда щодо змін до Конституції стосовно децентралазції засвідчує правильність шляху України. Водночас, не зважаючи на всі схвалення, продовжується активна критика проекту змін до Конституції України.

Доктор наук з державного управління Олександр Кондрашов зазначив, що в опублікованому опублікований проекті конституційних змін українська влада готує модель жорсткої тотальної диктатури, при якій органи місцевого самоврядування позбудуться навіть тих повноважень, які мають сьогодні. Кондрашов наголосив, що в разі реалізації запропонованих змін – місцеве самоврядування зникне де-факто. Екс-глава Адміністрації Президента Віктор Медведчук заявив, що децентралізація у нинішньому її вигляді перетворилася на профанацію та імітацію реформ.

Віце-спікер Оксана Сироїд, яка вже раніше критикувала поект змін до Конституції України, також зазначила, що запропопоновані зміни несуть загрозу, адже в разі реалізації такої реформи децентралізації тільки ледачий не стане авторитарним лідером. Також політики зверталися до теми конституційної реформи у своїх привітаннях з нагоди Дня Конституції України. Зокрема, Володимир Гройсман зазначив, що для побудови незалежної європейської держави потрібно поліпшити законодавство України і, насамперед, Конституцію.

Президент України Петро Порошенко підкреслив необхідність реформування Конституції України, та зазначив, що Конституція України повинна зберігати основні принципи і положення, але і відповідати викликам часу. Також Порошенко заявив, що після децентралізації у Президента і префектів залишаться тільки контрольні функції, а також, що децентралізація не означає ослаблення центральної влади. Також розповсюдженя набула новина, що Президент Венеціанської комісії Джанні Букіккіо оприлюднив заяву, в якій попрохав українську сторону без затримки ухвалити зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування.

3. Медіаактивність експертів у розрізі реформ 26-29 червня

Загальна концепція реформування. Також в центрі уваги ЗМІ опинилася загальна концепція реформування, що пов’язано з річницею підписання Угоди про асоціацію Україна – ЄС. Голова делегації Європарламенту по зв’язках з Україною Андрій Пленковіч і доповідач по Україні Яцек Сарюш-Вольський напередодні першої річниці підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом заявили про підтримку українського народу та закликали Україну до реформ.Президент України Петро Порошенко заявив, що впевнений, що в найближчі роки, завдяки проведеним реформам, Україна отримає право на статус країни – кандидата на вступ до ЄС. Також Петро Порошенко висловив сподівання, що за півроку Угода про асоціацію між Україною та ЄС буде повністю ратифікована і набере чинності вже з початком наступного року.

Президент України Петро Порошенко заявив, що впевнений, що в країні вдасться провести реформи незважаючи на зовнішню агресію, протидія з боку бюрократії, олігархів і антиукраїнських сил. Віце-президент США Джозеф Байден заявив, що Україна може отримати кредитні гарантії від США розміром у 3 мільярди доларів, якщо реформи будуть проведені до кінця цього року. Також Байден зазначив, що Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк досягли великих успіхів в ухваленні законів щодо реформування і обмеження впливу олігархів та корупції.

Голова Міністерства закордонних справ Естонії Урмас Пает повідомив, що депутати Європарламенту запропонували призначити спецпредставника ЄС по Україні, а також, що Європейський союз буде продовжувати підтримку України у проведенні реформ. Також було повідомлено, що найближчим часом буде оголошено початок конкурсу, головною метою якого є відбір кандидатів для якісного забезпечення роботи Центрального офісу реформ. Депутат Німеччини Карл-Георг Вельман зазначив, що Україні потрібно абсолютно чітко відокремити війну на сході від реформ, а також, що війна не повинна стати виправданням для відстрочення та гальмування реформ, адже реформи життєво важливі і необхідні Україні. Вельман наголосив, що у Європи є гроші, але без реформ Україні їх не дадуть.

Антикорупційна реформа та очищення влади. Народний депутат Юрій Мірошниченко розкритикував нинішню українську владу за те, що через рік після підписання Угоди про асоціацію Україна – ЄЄ, вона так і не подолала корупції та не здійснила жодної реформи, закладеної в Угоді про асоціацію. Координатор Громадянської Платформи Нова Країна Тарас Козак прокоментував заяву Прем’яр-міністра України Арсенія Яценюка стосовно того, що бізнес не хоче боротись з корупцією. Козак зазначив, що в процесі розслідування бізнесом було надано десятки різноманітних фактів корупції та зловживання податківцями та митниками своїми повноваженнями, а до розслідування були залучені представники громадянського суспільства та фахових спільнот. Козак наголошує, що з усіх було взято підписку про нерозголошення, а результатів розслідування досі не має.

4. Кількісно-якісні показники згадок про реформи за тональністю та охопленням

Судова реформа. Президент України Петро Порошенко заявив, що розраховує на підтримку парламентом обмеження суддівської недоторканності. Також Петро Порошенко звернувся до Конституційної комісії з вимогою напрацювати зміни щодо судової реформи. Було повідомлено, що Канада виділила Україні більше 15 мільйонів канадських доларів, частина яких призначена на підтримку судової реформи.

Податкова реформа. Було повідомлено, що обов’язкове використання реєстраторів розрахункових операцій РРО для платників податків другої і третьої груп обійдеться в 41 млрд грн. Також міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що реформа Державної фіскальної служби дозволить збільшити доходи митниць на 20% і зменшити податкові ями на 10%.

Реформа правоохоронної системи. Перший заступник міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе заявила, що патрульна служба може з’явитися в Києві на початку липня. Також Згуладзе зазначила, що в разі неприйняття закону про Національну поліцію на початку липня МВС запустить патрульних як службу, а не як поліцію.

Реформа системи національної безпеки та оборони. Було повідомлено, що Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк обговорив з міністром оборони і з питань багатокультурності Канади Джейсоном Кенні питання співпраці двох країн у сфері оборони, військового співробітництва, а також залучення досвіду та можливостей канадських партнерів у процес реформування сектору безпеки України. Міністр національної оборони Канади Джейсон Кенні повідомив, що реформа Збройних Сил України має позитивні відгуки серед країн-членів НАТО. Також керівник місії України при НАТО Єгор Божок заявив, що за підсумками всіх зустрічей і засідань в НАТО, союзники України констатували, що реформи в Міністерстві оборони та в оборонному секторі України розпочалися. Нещодавно Міністерство оборони України повністю повністю перевело свої закупівлі з речового, медичного, продовольчого та паливного забезпечення на майданчики електронних торгів, а також Верховною Радою України було відмінено ряд угод про військову співпрацю з Росією.

Адміністративна реформа. Перший заступник міністра юстиції України Наталія Севастьянова повідомила, що Міністерство юстиції України найближчим часом презентує нову концепцію єдиного адміністрування державних та єдиних реєстрів України. Також розповсюдження набула новина, що Міністр юстиції Павло Петренко, Голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі, міський головою Одеси Геннадій Труханов та представник благодійної організації “Фонд Східна Європа” Віктор Лях підписали Меморандум, який передбачає створення в Одесі Центру надання адміністративних послуг нового формату, де українці зможуть швидко та без хабарів отримати весь перелік адміністративних послуг, які надають органи юстиції та місцева влада. Міністр Юстиції Павло Петренко у соціальній мережі Facebook зазначив, що закон, який забезпечить повноцінну передачу адміністративних послуг місцевій владі, нотаріусам та акредитованим банкам і внормує діяльність таких центрів,як в Одесі, вже три тижні лежить у Верховній Раді, та закликав парламент проголосувати за даний закон.