Індекс публічності органів місцевого самоврядування

http://opora.lviv.ua/

01 жовтня Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила результати дослідження прозорості роботи органів місцевого самоврядування "Індекс публічності місцевого самоврядування".

Дане дослідження відображає рівень відкритості, прозорості та підзвітності органів місцевого самоврядування (ОМС), а саме – міського голови, виконавчих органів та депутатів.

Мета кампанії полягала у встановленні рівня публічності прийняття рішень і втілення в життя політики муніципалітету, а також внеску основних суб’єктів місцевого самоврядування в цей процес.

Географія дослідження охопила 11 обласних центрів України, серед яких: Донецьк, Івано-Франківськ, Луганськ, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Рівне, Черкаси, Чернігів та Ужгород.


Діаграма 1. Рейтинг міст за індексом публічності місцевого самоврядування 2013


За матеріалами Громадянської мережі ОПОРА

За рівнем публічності роботи ОМС, до «непублічних» 0-40% належать 2 міста, «низького рівня публічності» 40-60% потрапили 6 міст, а до числа «задовільного рівня публічності» 60-80% - 3 міста. Лідерство у загальному рейтингу публічності місцевого самоврядування належить м.Івано-Франківськ, яке отримало 68% з можливих 100%, а найгірший стан з відкритістю органів місцевої влади в м.Ужгород – 32%.

Складовими дослідження, як попередньо було зазначено, виступала оцінка міського голови, виконавчих органів та депутатів за критеріями, які у розрахунку загального показника індексу мали вагу 30%, 35% та 35% відповідно. Наступна інтерактивна діаграма відображає отримані показники за чотирма основними критеріями оцінки у категорії діяльності міського голови.


Діаграма 2. Прозорість діяльності міського голови


За матеріалами Громадянської мережі ОПОРА

Найбільш публічною є діяльність Івано-Франківського міського голови, яка оцінена в 74%, а найменш Черкаського – 33%. Найменший показник (1.73%) отримав міський голова м.Рівне за "критерієм підзвітність міського голови", а максимальний показник (88.18%) належить міському голові Івано-Франківська за категорією оприлюднення програмних та нормативних документів.

Наступна інтерактивна діаграма відображає отримані показники за чотирма основними критеріями оцінки у категорії публічності депутатів міських рад.


Діаграма 3. Публічність депутатів міських рад


За матеріалами Громадянської мережі ОПОРА

Лідером серед даної категорії є Луцька міська рада – 55%, а найменший показник належить Ужгородській міській раді – 27%. Серед 11 міст, 5 міських рад потрапили в діапазон «непублічних», а 6 – до «низького рівня публічності». Мінімальний показник з числа критеріїв належить Львівській міській раді (5.09%) – це "підзвітність депутатського корпусу", а максимальний Івано-Франківській (80.37%) – "відкритість та залучення громади до прийняття рішень".

Третя складова індексу – публічність виконавчих органів, має найвищі показники серед трьох основних об’єктів вимірювання, адже лише одне місто розмістилося в діапазоні «непублічних», 4 «низького рівня публічності», та 6 «задовільного рівня публічності».


Діаграма 4. Публічність виконавчих органів місцевого самоврядування


За матеріалами Громадянської мережі ОПОРА

Знову ж таки, виконавчі органи місцевого самоврядування м.Івано-Франківськ з показником 80% очолили рейтинг, а найменший показник традиційно зафіксований у м.Ужгород – 30%. Найнижчі показники за критеріями оцінки належать м.Донецьк та м.Ужгород (по 0%) – "доступність адміністративних послуг", а найвищі м.Івано-Франківськ (92.45%) – "відкритість виконавчих органів та забезпечення участі громадськості".

Найнижчі рейтинги серед параметрів оцінки належать "підзвітності депутатів міських рад", який в середньому становить 21.87%, а лідером за даним параметром є Донецька міська рада – 53,21%. Найвищі рейтинги серед параметрів зафіксовані в "оприлюдненні програмних та нормативних документів мерами міст" - 67.27%, лідером серед яких є м.Івано-Франківськ 88.18%.