Міста без мерів, станом на 10.12.2013 року в Україні

Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, який обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права на п’ять років. Останні вибори до місцевих рад в Україні, на яких виборці обирали сільських, міських, селищних голів та депутатів відповідних рад відбулися 31.10.2010 року, на яких в переважній більшості здобули перемогу висуванці Партії регіонів.

Виключенням проведення виборів стали ради та голови населених пунктів, повноваження яких на той момент не закінчували. До числа таких органів місцевого самоврядування належали Київський міський голова та Київрада, які були обраними на позачергових виборах 25.05.2008, строком на 5 років, термін повноважень яких сплинув 02.06.2013. Згодом рішенням Конституційного суду, яке він ухвалив 29 травня, було продовжено термін повноважень Київради, а вибори мера Києва та депутатів Київської міської ради рекомендовано проводити у 2015 році.

В нашій країні за різного роду обставинами немає міських голів у вісімнадцяти містах, серед яких районні центри, чотири обласні центри та столиця. Наразі їхні обов’язки виконують в.о. голови – секретарі міських рад, а основними причинами відсутності обраних мерів є політичні, які виражені шляхом висловлення недовіри – м.Чернівці (Федорук М.Т.), чи відставки за власним бажанням – м.Київ (Черновецький Л.М.), м.Одеса (Костусєв А.А.). Наступна інтерактивна карта відображає перелік міст, де немає міського голови, а його обов’язки виконує т.в.о.(тимчасово виконуючий обов’язків).


Географія міст без мерів, станом на 10.12.2013 року в Україні (ПОВНОЕКРАННИЙ РЕЖИМ КАРТИ)


Як бачимо, в більшості обласних центрів південної України, серед яких м.Одеса, м.Херсон, м.Миколаїв відсутні обрані міські голови, а їхні повноваження реалізовують тимчасово виконуючі обов’язків. Варто зазначити, позачергові вибори мерів міст обласних центрів не призначені Верховною Радою України, а в м.Чернівці мера немає два з половиною роки, з 31.03.2011.

Загальне число міських жителів, які проживають в цих містах становить 5 млн. 213 тис. осіб, що в свою чергу становить 16.66% міського населення України (31 млн. 313 тис. осіб).


Міста без мерів в Україні (за % міського населення) - 10.12.2013


Відсутність міських голів та затягування термінів призначення позачергових виборів мерів міст негативним чином позначається на якості роботи депутатів місцевих рад, та представницьких органів у цілому. Іншим негативним проявом відсутності міського голови є складність зі встановленням відповідального, відповідальної політичної сили за стан справ у містах.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко, виданню BBC Україна, з приводу не призначення виборів мера міста м.Чернівці, зазначив: «Влада затягує з виборами, тому що не хоче отримати там чергового опозиційного мера, а нинішня ситуація її влаштовує».