Оцінка громадянами політичної ситуації в Україні

Компанією Research & Branding Group у період з 6 по 16 березня 2015 було проведено дослідження громадської думки жителів України (за винятком АР Крим, Донецької та Луганської областей та м.Севастополь) щодо їх оцінки поточної політичної ситуації в країні.

Респонденти відбиралися за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення України за регіоном проживання (область), статтю і віком. Обсяг вибіркової сукупності склав 1501 респондент. Очікувана середня помилка вибірки складає ±3%.

В період окупації значної частини території України, проведення непопулярних реформ, значного підвищення тарифів на комунальні послуги та падіння курсу національної валюти, населення гостро реагує на чергові «сюрпризи» від влади. Оцінку з боку громадян України, в якому ж напрямку загалом рухається ситуація, зображено на наступному графіку.

В якому напрямку сьогодні розвивається ситуація в Україні

Як бачимо найоптимістичніші оцінки були під кінець 2014 року, до подорожчання долару та після проведення виборів, формування Уряду. У березні, вперше було зафіксовано вищу частку населення – 48%, яка вважає розвиток подій неправильним, та найменшу частку осіб, які вважають розвиток подій правильним – 8% відповідно.

Розглянувши оцінку загальної ситуації респондентами, перейдемо до політичної.

Динаміка оцінки громадянами України політичної ситуації в Україні охоплює більший часовий проміжок, ніж попередній графік, починаючи з серпня 2009 року.

Найбільш оптимістичною оцінка політичної ситуації в Україні зафіксована влітку 2010 року перед місцевими виборами. Практично наступні три роки країна жила без суттєвих загроз. Парламентські вибори 2012 року пройшли практично без особливого впливу на оцінку політичної ситуації в країні.

Суттєве погіршення було зафіксовано у листопаді 2013 року, коли тодішній Уряд М.Азарова повідомив про різку зміну зовнішньополітичного курсу та відмови від підписання Угоди про Асоціацію з ЄС.

Динаміка оцінки громадянами України політичної ситуації

Під час проведення Майдану, напруга в суспільстві суттєво наростала, досягши апогею в січні (94% нестабільна та 1% стабільна), внаслідок перших жертв Революції Гідності на Грушевського. Після перемоги Революції Гідності ситуація дещо стабілізувалася, та війна, перевибори, девальвація національної грошової одиниці сильно впливають на негативну оцінку політичної ситуації в Україні.

Не зважаючи на стійку більшість у Верховній Раді та ефективну комунікацію між виконавчою та законодавчою гілками влади, в березні лише 5% вважають політичну ситуацію стабільною.