Опитування ВЦИОМ: Ставлення громадян РФ до анексії Криму

Влада Російської Федерації сповна скористалася гострою політичною кризою в Україні, ввівши війська на територію АР Крим та м.Севастополь. Мешканці півострова доволі неоднозначно ставилися до присутності військових РФ, одні сприймали такі дії за військову інтервенцію, інші вважали підтримкою. Офіційні результати незаконного, невизнаного світом референдуму виразили бажані показники їхніх організаторів - понад 95% за приєднання до складу РФ з показником явки понад 85%.

24 березня 2014 року Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦИОМ - рос.) оприлюднив результати соціологічного опитування щодо думки росіян відносно територіальної належності Криму.

Найбільш цікавою закономірністю отриманих результатів є збільшення за 1 тиждень частки осіб, які підтримують позицію, що Росії слід до кінця боротися за право володіти Кримом, бо він того вартий, з 08.09.2014 до 15.16.2014 на 13% (з 67% до 80%). Практично такий самий ріст – 12% (з 55% до 67%), був зафіксований за даною позицією протягом 2009-2014 років. В основному підтримка анексії АР Крим та м.Севастополя серед громадян РФ зросла внаслідок зменшення вдвічі (з 19% до 10%) частки осіб, що не підтримували анексію, мотивуючи це тим, що відбудеться відкрита конфронтація з Україною та західними країнами.

Динаміка ставлення громадян Російської Федерації до анексії Криму 2009-16.03.2014

Побачивши відсутність рішучих дій нової української влади по збереженню півострову та «успіхи» російських військ, практично за тиждень половина громадян, які припускали конфронтацію, зрозуміли що її не буде і підтримали позицію анексії АР Крим та м.Севастополя до складу території РФ. Сильний вплив на формування думки також здійснювала інформаційна пропаганда, яка здійснювалася підконтрольними ЗМІ на території РФ.

Чи варто приймати Крим до складу РФ в разі прийняття відповідного рішення на референдумі
(за прихильниками політичних партій)

Переважна більшість росіян (93%) підтримує включення Криму до складу РФ, найбільше за це виступають прихилькики КПРФ (98%) та `Единой России` (95%).

У тому, що Крим - це Росія - переконані 89% росіян. Прихильники цієї позиції вважають, що Крим історично є російським (65%), оскільки входив до складу Росії до 1954 року, коли М.Хрущов передав його Українській ССР. 22% вважають, що Крим - це Росія, оскільки більшість населення - росіяни.

Крим - це Росія, тому що... (за часткою громадян РФ, хто рахує, що Крим – це Росія)

Отримані результати ВЦИОМ свідчать про суттєве зростання прихильників анексії АР Крим та м.Севастополя, подальшого приєднання до РФ серед її громадян. Найбільшими прихильниками анексії є прихильники політичних сил, серед яких КПРФ та Єдина Росія, найменше такої позиції дотримуються громадяни РФ, які не будуть брати участь у виборах. Головною причиною приєднання Криму до РФ для громадян Росії є його передача до складу Української РСР Хрущовим у 1954 році, з соціально-економічної та інфраструктурної доцільності, але вона не була односторонньою.

Українська РСР назавжди втратила значний людський та територіальний ресурс, оскільки у 1954 році Україна передала до складу РРФСР частину своїх історичних територій. Основні ділянки межували зі Смоленською, Курською, Білгородською, Воронезькою областями, з населенням близько 1,2 млн.чол, в той час, як населення Криму після активного господарського освоєння та економічної підтримки УКраїни, лише в 1959 році досягло показника 1,2 млн.чол.