Аналіз індексу споживчих цін в Україні та ЄС - 2013

Рівень цін та їхня зміна, стосуються кожного громадянина – споживача товарів та послуг, вартість яких постійно зростає формуючи таким чином інфляцію, втрату купівельної спроможності грошей. На рівень інфляції впливає маса чинників, основний з яких – індекс споживчих цін, також в розрахунку використовують дефлятор ВВП та індекс цін виробників. Відповідно до ІСЦ економісти аналізують та прогнозують цінові процеси, державні органи розраховують мінімальні соціальні гарантії населення.

Індекс споживчих цін – це показник, який характеризує динаміку рівня цін на товари та послуги, які купує населення для власного споживання. У світовий практиці на споживчі товари (фіксованого набору споживчих товарів та послуг) припадає близько 50% усіх витрат населення, відповідно й половина інфляційної корзини припадає на дану групу.

Ми вирішили проаналізувати географію та динаміку індексу споживчих цін у країнах ЄС та Україні в 2013 році. Станом на вересень 2013 року, згідно даних Eurostat в європейських країнах даний показник має суттєві відмінності, найнижчий у Болгарії (-1.5%), найвищий в Ісландії – 3,5%, середньостатистичний по 28 країнам ЄС – 1.1%.


Індекс споживчих цін в ЄС та Україні у вересні 2013 року


За даними Держкомстату України, ІСЦ з початку року в нашій країні становив 0.7% (до відповідного місяця попереднього року), у вересні він скоротився до 0.1%. Серед європейських країн також спостерігається зниження індексу, 2.0% - у січні, 1.1% - у вересні.

Динаміку ІСЦ 28 країн ЄС приблизно відтворюють показники Німеччини – найбільшої економіки ЄС. З числа країн ЄС, найбільше скорочення ІСЦ вдалося досягти Болгарії та Румунії, динаміка яких становить по (-4.3%), 2.8% проти -1.3% та 5.0% проти 0.7% відповідно січні-вересні. Протягом 2013 року ІСЦ скоротився у всіх країнах ЄС, окрім Великобританії (+0.1%) в Швеції даний показник залишився без змін.


Динаміка індексу споживчих цін в ЄС та Україні у 2013 році


Пониження ІСЦ в країнах ЄС, зокрема в країнах які пережили кризу, наприклад Греції (-1.3) та Іспанії (-2.4), свідчить про позитивні економічні процеси, хоча й аналітики часто прив’язують дану тенденцію до наслідків погіршення купівельної спроможності громадян, яка породжує надмірну пропозицію споживчих товарів на ринку.

В Україні очікується зростання ІСЦ, що в свою чергу пов’язане з сезонними коливаннями цін на споживчі товари, які мають стабільну динаміку підвищення в зимовий період, також вагомим фактором виступає висока ймовірність пом'якшення фіскальної політики НБУ напередодні президентських виборів 2015 року.