Релігійні громади Криму: інфографіка порушень прав і політичних переслідувань

Окупаційна російська влада здійснює тиск на релігійні громади у Криму. Про це під час прес-брифінгу 15 квітня, що був організований Free Crimea спільно з Українським кризовим медіа-центром Українським кризовим медіа-центром, заявив Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.

За його словами, у тих, хто не сприймає анексії Криму та не вважає півострів територією Росії, виникає низка проблем. Одна з них – обов’язкова реєстрація релігійних громад за російським законодавством.

«Більшість релігійних громад – понад 90%, не пройшли реєстрацію за російським законодавством. Принциповим для нас є питання, що зареєструвати релігійну громаду можуть лише громадяни Росії, відповідно, ті священнослужителі та віруючі, які не прийняли російське громадянство, по суті, позбавляються не тільки права реєстрації релігійних громад, а й права на релігійну діяльність як таку», – зазначив Архієпископ.

Саїд Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України заявив про тиск і на мусульман у Криму. «20 тисяч кримських татар мусульман змушені були залишити Крим, бо в Росії немає свободи релігійної діяльності», – зазначив він. Це різні верстви населення, серед яких і родини тих мусульман, що не зрадили Україні та чиї чоловіки перебувають у лавах Збройних сил України.

Утисків в Криму зазнає і протестантська церква. Про це заявив Анатолій Калюжний, пастор протестантської церкви «Нове життя», єпископ. За його словами, у Криму за новим законом не зареєстрована жодна громада протестантської церкви. 30% всіх релігійних протестантських громад не мають своїх приміщень і орендують їх у державних установах. Сьогодні через перереєстрацію йде тиск і більшість громад втрачають можливість оренди, бо втрачають юридичний статус та можливість працювати у законодавчому полі.

В рамках проведення заходу, наш інформаційно-аналітичний центр підготував наступну інфографіку.

Також виникають практичні проблеми, такі як неможливість мати банківські рахунки, сплачувати комунальні платежі, проблеми з правом власності та оренди приміщень та земельних ділянок. За словами Архієпископа Євстратія, російська влада у Криму радить реєструватися церквам Київського Патріархату як незалежна православна громада. «Це вже непряме підштовхування вірних Київського Патріархату до розриву з цим Київським Патріархатом в Україні. Це ж саме робиться й по інших релігійних напрямках, тобто ведеться робота з впровадження на території Криму російських релігійних структур і підпорядкування релігійного середовища Криму російським релігійним структурам», – заявив Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій. Він повідомив, що нині діє близько десяти громад Київського Патріархату у Криму, низка громад була змушена припинити діяльність, три храми було захоплено так званою Самообороною Криму, доступу до них від весни минулого року немає.

Виходячи з численних епізодів порушення прав релігійних громад у Криму, актуальності набуває створення реєстру утисків. Предствляємо Вашій увазі інтерактивну карту, яка відображає найбільш згадувані події у ЗМІ, що стосуються даної проблематики.

Географія порушення прав та переслідування релігійних громад Криму за політичними мотивами.

На думку Олександр Сагана, українського релігієзнавця, провідного наукового співробітника Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України, проблеми існування релігійних громад у Криму, незалежно від віросповідання, не мають юридичного вирішення. «Навіть якщо релігійна громада захоче зареєструватися за законодавством Росії, вимушена буде вписати фразу, що Крим – це Росія, інакше статут не буде зареєстрований», – зазначив він. Не має конфлікт і церковного вирішення. Відтак, за словами релігієзнавця, проблема функціонування православних чи мусульманських громад у Криму має лише політичне вирішення, але Україна нехтує цим чинником. «Ми мусимо жорство ставити питання про те, що Російська Федерація, попри всі свої амбіції, повинна виконувати всі підписані міжнародні договори та зловживає поняттям статуту.

Йде чітка політика російської влади з політичного тиску та політичного виживання усіх проукраїнських товариств, організацій та релігійних громад», – заявив він, та закликав «прийняти експертний документ, звернення з пропозицією до владних структур, перш за все міністерства юстиції, щоб Україна негайно звернулась у міжнародні інстанції та РФ для системного вирішення цього питання, аби було видно, що держава Україна заступається за своїх симпатиків».