
Після початку військової інтервенції на території України 27 лютого 2014 року з боку РФ, світова спільнота у своїй більшості засудила силове втручання в Україну. Свою позицію висловили майже усі впливові країни світу, а також велика сімка – клуб країн, які мають найбільший вплив на розвиток світової політики. Відреагували на військову інтервенцію й впливові міжнародні організація, серед яких ООН.
1 березня 2014 року Генеральний секретар ООН Бан Кі-мун, закликав до повної поваги і збереження незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, а також до негайного відновлення спокою і початку прямого діалогу між усіма сторонами задля вирішення поточної кризи.
Намагання української сторони зупинити військову інтервенцію дипломатичними методами не дали бажаного результату. Не зважаючи на позицію більшості країн світу не визнавати законності «кримського референдуму», його організатори перенесли раніше оголошену дату з 25 травня на 16 березня.
15 березня, всьоме за останні два тижні, відбулося засідання Ради безпеки ООН. Засідання було ініційоване з офіційним Києвом, а головне питання – ситуація в Україні та призначений на сьогодні незаконний кримський референдум. Майже усі держави підтримали резолюцію запропонованою США, про припинення ескалації конфлікту та виведення військ зтериторії кримського півострову, окрім Росії – «проти» та Китаю – «утримався», в результаті чого резолюція була заблокована самою державою-агресором по відношенню до України – Росією. Серед країн-членів радбезу ООН її постійні члени: США, Китай, Росія, Франція, Велика Британія; непостійні члени, що обрані з 01 січня 2013 року Аргентина, Люксембург, Південна Корея, Австралія, Руанда, а також обрані з 01 січня 2014 року Литва, Нігерія, Чад, Саудівська Аравія, Чилі.
Географія реакції країн світу на військову агресію РФ в Україні
Серед країн світу підтримують військову інтервенцію Росії на території України лише диктаторські режими Сирії, Венесуели, Куби та Північної Кореї. Майже усі європейські країни, розцінюють агресію РФ, як військове втручання, лише Сербія та Косово висловили занепокоєння конфліктом.
Колишні радянські республіки центральної Азії Узбекистан та Киргизія засуджують дії Росії, а держави-члени Митного союзу Білорусія та Казахстан виступають за цілісність кордонів України.
Цікаву позицію серед країн світу зайняла Індія, яка засуджує збройний конфлікт, разом з тим в повній мірі не визнає новосформоване керівництво України та визнають територіальні претензії. Індія зацікавлена в економічній співпраці з РФ. Росія підтримала Індію, коли та зазнала різкої критики за свої ядерні випробування 1974 та 1998 років, також вона здійснювала втручання у Кашмірі і під час громадянської війни на Шрі-Ланці з метою захисту тісно пов'язаних із нею груп населення.
В результаті анексії АР Крим та м.Севастополя Росією, сім держав що входять до Великої вісімки призупинили членство Росії в даній організації. США, Велика Британія та Франція припинили військове співробітництво. В разі розгортання військових дій на території України та здійснення насильства щодо кримських татар, Туреччина планує перекрити прохід для суден РФ через Босфор.
На даний момент реакція країн світу, серед яких основі політичні гравці позитивна для України, Китай залишив за собою перегляд позиції в разі загострення конфлікту.
Коментарі