Націоналізація підприємств у анексованому Криму – інтерактивна карта

Відразу після анексії АР Крим, нова окупаційна влада взялася рейдерськи захоплювати, а згодом націоналізовувати українські підприємства. За останній рік, практично серед усіх галузей національного господарства, конфісковано тисячі підприємств у власників українських компаній.

З ініціативи організації Free Crimea, дану проблематику в Українському кризовому медіа-центрі підняли ряд експертів, серед яких: політолог, ідеолог проекту Free Crimea - Тарас Березовець, аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень - Юлія Каздобіна, політолог - Олеся Яхно, економіст, керівний партнер Національної антикризової групи - Тарас Загородній, політик - Андрій Сенченко (депутат Верховної Ради України V, VI, VII скликань), який сам втратив майно в Криму.

В наші дні лунає чимало критики на адресу уряду України з приводу повернення націоналізованих підприємств попереднім законним власникам. І не дарма, адже досі не вироблена стратегія повернення об'єктів і захисту, серед іншого приватних інтересів українських громадян на території Криму.

«Та величезна кількість злочинів, які були і які тривають, не знаходять об'єктивної реакції з боку урядових структур, з боку держави Україна. Хоча є деякі сигнали, які вселяють надію і надходять сьогодні», – Тарас Березовець.

За оцінками експертів, прямі та непрямі збитки незаконної націоналізації державних та приватних підприємств можуть сягати трильйона доларів.

Дана інтерактивна карта візуалізує 50 підприємств анексованого Криму, що були рейдерськи захоплені новою окупаційною владою, з коротким описом процесу так званої націоналізації.

Інтерактивна карта націоналізованих підприємств у анексованому Криму.

За підрахунками організації Free Crimea, загальна кількість захоплених об'єктів перевищила позначку в чотири тисячі підприємств та організацій. Втрати від рейдерського захоплення, з послідуючою незаконною націоналізацією владою Криму, лише одного офісу Київстару з обладнанням в м.Сімферополь компанія оцінила в 13 млн.дол.

Серед «націоналізованих» виявилися великі підприємства, що мають стратегічну важливість для регіону – ДАТ Чорноморнафтогаз, ПАТ «Массандра», ПАТ «Укртелеком», ТОВ «Південморсервіс», ПАТ "Кримхліб", «Севастопольський морський завод», що належав Петру Порошенку та інші. Також націоналізовано більше 40 філій та підрозділів Приватбанку, 36 заправок групи Приват, ПАТ "ДТЕК Крименерго", телекомунікаційну групу VEGA, усе майно Київстару.

На сьогоднішній день Україна втратила не тільки територію АР Крим та переважну більшість підприємств, що на знаходяться на території автономії. Ми ще й втрачаємо поклади надр, які належать не півострову, а Україні загалом. Йдеться мова про поклади газу на чорноморському шельфі, адже зараз триває несанкціонована викачка газу з вишок Чорноморнафтогазу. Там постійно чергують російські військові кораблі. Аналогічна ситуація з покладами на території Прикерченського шельфу, де прогнозовані поклади газу оцінуються у близько 200 мільярдів доларів, і Росія починає активно розвідувати їх.

Сьогодні головне питання, яким задаються експерти – як правильно організувати процес повернення. Експерти кажуть, що Україна ухвалила рішення йти цивілізованої дорогою, при цьому така дорога може виявитися дуже довгою і, у підсумку, неефективною.

Сигналами, що вселяють надію, експерти називають ініціативу української держави щодо складання позовів до міжнародних судових органів і наводять у приклад підприємство «Чорноморнафтогаз».