Ратифікація Угоди про асоціацію з ЄС - географія підтримки та хронологія подій

Підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і Україною планувалося 28 листопада 2013 року, на 3-му саміті ЄС «Східне партнерство» у Вільнюсі, але не відбулося, що в свою чергу стало однією з основних причин Революції Гідності. Натомість Грузія та Молдова.

Переговорний процес, щодо підготовки Угоди про асоціацію між Україною та ЄС розпочався 8 років тому. Станом на 12 червня 2015 року 20 (з 31) сторін повідомили Генеральний секретаріат Ради ЄС про ратифікацію. Серед сторін, що є підписантами угоди: 28 держав ЄС, Україна, Євроатом та Європейський Союз.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції. Політичну частину угоди було підписано 21 березня 2014 року.

Економічну частину угоди, яка передбачає створення повноцінної зони вільної торгівлі і стосуються таких питань, як доступ на ринки, торгівля енергоносіями, співпраця у сфері сільського господарства, транспорту, металургії, космосу, наукових досліджень, туризму, підприємницької діяльності, захист інтелектуальної власності, порядок розгляду спорів та умови оподаткування, Україна підписала 27 червня 2014 року.

На сьогодні, 20 з 31 учасника повністю завершили процес ратифікації, 4 ще його не розпочали та 7 в процесі ратифікації. Наступна інтерактивна карта відображає процес ратифікації угоди за хронологією прийняття рішень та етапами на яких знаходяться країни, із зазначенням органів влади, що приймають відповідне рішення.

Географія підтримки ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС

Угода про асоціацію між Україною та ЄС передбачає оновлення спільних інституційних рамок співпраці України та ЄС, сприяння поглибленню стосунків у всіх сферах, посилення політичної асоціації й економічної інтеграції на основі взаємних прав та обов'язків.

Серед країн які першими повністю завершили процес ратифікації Румунія – 14 липня, Литва та Латвія – 29 та 31 липня 2014 року відповідно. Також у 2014 році завершили процес ратифікації Болгарія, Мальта та Словаччина. Верховна Рада України 26 вересня 2014 р. за підтримки в 355 голосів одноголосно прийнято Закон «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони».

У цьому році завершили процес ратифікації ще 13 країн, серед них: Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Люксембург, Польща, Португалія, Угорщина, Фінляндія, Хорватія, а також Німеччина, яка 10 червня направила повідомлення до Генерального секретаріату Ради ЄС.

В процесі ратифікації угоди знаходяться Франція, Бельгія, Нідерланди, Чехія. Словенія практично завершила етап ратифікації 21 травня її підписав президент Борут Пахур, лишилося направити повідомлення до Генерального секретаріату Ради ЄС. Італія 11 червня розпочала процес ратифікації з непростого рішення Палати депутатів, про що свідчать результати голосування: За - 245, проти -112, утрималися - 31. Австрія 08 липня розпочала процес ратифікацї угоди. Зовнішньополітичний комітет парламенту Австрії проголосував за ратифікацію угоди про асоціацію.

Єдиними країнами які не розпочали процес ратифікації лишаються Кіпр та Греція. Також четвертою стороною, що не розпочала даний процес є Євроатом.

На затягування процесу ратифікації попередньо вказаними державами доволі сильно впливає Росія, що можна пояснити через призму геополітики, адже керівництво РФ не хоче втрачати важелі впливу на Україну. Напередодні прийняття рішення італійською Палатою депутатів щодо угоди, Рим відвідав Володимир Путін. Існує версія, що делегацыя РФ намагалася переконати владу Італії не приймати рішення про погодження асоціації, та на рішення італійських парламентарів це не вплинуло.

Для вступу Угоди про Асоціацію в силу у повному обсязі потрібно, щоб її ратифікували всі сторони та повідомили про ратифікацію Раду Європейського Союзу. У більшості країн-членів ЄС процес ратифікації полягає у затвердженні угоди парламентом та подальшому підписанні главою держави. Процес ратифікації повністю завершено, коли про це повідомлено Генеральний секретаріат Ради ЄС і відповідна інформація з'явилася на офіційному сайті Ради ЄС.

Інформаційно-аналітичний центр слідкуватиме за подіями, які стосуються даної теми, та регулярно оновлюватиме інтерактивну карту процесу ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС.