
З 20 червня по 2 липня 2014 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів на замовлення клієнта всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв'ю опитано 2040 респонденти, що мешкають у 110 населених пунктах усіх областей України (за виключенням АР Крим). Статистична похибка вибірки не перевищує: 3.3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.
Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися наприкінці червня, то кожен восьмий виборець (12,5%) проголосував би за Радикальну партію Олега Ляшка. Далі за рівнем підтримки розташувалися: ВО "Батьківщина" - 9,3%, УДАР Віталія Кличка - 7,2%, "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка - 6,1%. Замикає п'ятірку лідерів пропризидентська партія "Солідарність" ймовірно очолювана Юрієм Луценком - 3,4%. ВО "Свобода" Олега Тягнибока та Сильна Україна Сергія Тігіпка отримали по 3,1% симпатиків, а в комуністів, фракція яких цього пленарного тижня втратила 6 мандатів, лишилося - 2,7%. За Партію регіонів, на чолі з Михайлом Добкіним, готовий свої голоси віддати один з шістдесяти виборців, тобто їхній рейтинг складає всього 1.6%.
З усіх громадян України віком від 18 років — 54,2% точно взяли б участь у виборах, 25,2% — не визначилися, за кого голосувати, 17,8 % — вирішили не брати участь у голосуванні, а 3% викреслили б усі партії, попсували б бюлетень. Результати підтримки політичних сил, за часткою від усіх громадян віком від 18 років та тих, хто готовий взяти участь у голосуванні та визначився, розміщені на наступній діаграмі.
1. Яким був би Ваш вибір, якби у виборах брали участь такі партії?
Якби ж у цих виборах брав би участь Блок партій «УДАР» і «Солідарність», то з усіх громадян України віком від 18 років лідерство всерівно втримала б Радикальна партія Олега Ляшка, за яку готові проголосувати по 12,8 та 23,2% відповідно. На друге місце, за умови об’єднання Солідарності та УДАРу, вийшов би блок даних політичних партій з підтримкою в 10.7% та 19.3%, а третє місце належало б ВО "Батьківщина" - 9,3% та 16,8% відповідно.
2. А яким був би Ваш вибір, якби список виглядав таким чином?
Щодо виборчої системи, то практично половина виборців підтримує вибори за мажоритарною системою (тобто люди мають голосувати тільки за конкретних кандидатів у своєму окрузі) - 49%, прихильників нинішньої змішаної системи, відповідно до якої частина депутатів буде вибиратися за мажоритарною системою, а частина — за партійними списками 22%. Практично така сама частка не визначилася у вподобаннях системи виборів — 22.5%, і лише 6% опитаних надають перевагу партійним спискам (тобто люди мають голосувати тільки за певну партію).
3. За якою системою має обиратися наступний парламент України?
Такий високий результат Радикальної партії Олега Ляшка пов’язаний з прямою прив’язкою назви партії до імені її лідера, відповідності дій Олега Ляшка до суспільних очікувань, активною законотворчою діяльністю та особистою участю в боротьбі з терористами в зоні АТО на Донбасі. Низький результат пропризидентської Солідарності пов’язаний з відсутністю імені Петра Порошенка поруч з назвою даної політичної сили.
Такий високий результат Радикальної партії Олега Ляшка пов’язаний з прямою прив’язкою назви партії до імені її лідера, відповідності дій Олега Ляшка до суспільних очікувань, активною законотворчою діяльністю та особистою участю в боротьбі з терористами, в зоні АТО на Донбасі. Також вагомим аргументом позитивної динаміки рівня довіри до Олега Ляшка є чітка позиція щодо неможливості переговорів з терористами та якомога швидшого силового розв’язання збройного конфлікту, який вже й так затягнувся на чотири місяці. Низький результат пропризидентської Солідарності пов’язаний з відсутністю імені Петра Порошенка поруч з назвою даної політичної сили.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов