Динаміка курсу долара протягом останнього року (2013-2014), причини та наслідки знецінення гривні

Стабільність національної грошової одиниці забезпечує економічну безпеку держави, цінову стабільність та визначеність у процесі прийняття рішень для всіх суб'єктів економічної діяльності.

Забезпечення стабільності національної грошової одиниці – гривні, є основною функцією Національного банку України, згідно зі ст. 99 Конституції України.

05.02.2014 курс долара по відношенню до гривні подолав рекордну позначку, встановивши на міжбанку 9.05 грн./$. Зростання відбулося стрімко, адже менш ніж за місяць гривня знецінилася більш ніж на 10%.

Основними причинами падіння курсу гривні стали:

  1. Ріст внутрішнього та зовнішнього державного боргу, за останні 1,5 року більш ніж на 80 млрд.грн.;
  2. Скорочення майже половини золото-валютного запасу країни, за три роки на 15 млрд.дол.;
  3. Збільшення грошової маси для обслуговування державних кредитів, внутрішніх – 10-13%, а зовнішніх 8-10%;
  4. Негативне сальдо зовнішнього торгівельного балансу – перевага імпорту над експортом товарів та послуг в розмірі 15 млрд.дол., що в свою чергу сприяло відтоку доларів з країни;
  5. Зменшення обсягів розміщення прямих іноземних інвестицій та згортання інвестиційної діяльності значного числа іноземних компаній, які працювали в українській економіці;
  6. Сповільнення темпів приросту ВВП, за даними Держкомстату ріст ВВП становив нульовий приріст, а в промисловості падіння становило 5-6%.

В цьому році Україна має виконати фінансові зобов’язання за кредитами МВФ, нові кредити міжнародні фінансові установи давати не поспішають, а старі – приходить час повертати. Статті бюджету на розвиток економіки цьогоріч є незначними, а фінансування органів влади лише зросло. Закладений Урядом прогноз курсу долара на 2014 рік 8.3-8.4 грн./$ із зростанням у другому півріччі до 8.5 грн./$, вже в кінці січня не виправдав очікування, подолавши позначку 8.6грн./$. Станом на 28.01.2014 обсяги продажів долара на міжбанку сягнули рекорду за 2013-2014 роки – 4 млрд. 737.1 млн.дол..

Для детального ознайомлення з щодобовою динамікою курсу купівлі-продажу долара відносно гривні та їхніх обсягів наводимо інтерактивну масштабовану діаграму.


Динаміка курсу долара в Україні, щодобові показники 01.02.2013-06.02.2014


Основними наслідками падіння курсу гривні стануть подорожчання імпортних товарів та послуг, за які постачальники розраховуються валютою, а згодом продукції, що за галузевою структурою тісно пов’язана з імпортом. Також слід очікувати обмеження інвестиційної діяльності та довгострокового кредитування, а значні коливання курсу вносять непевність для суб’єктів господарювання в прийнятті управлінських рішень, звідси витікає сповільнення економічної активності.

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко прогнозує поступове падіння курсу долара, та це не врятує українську економіку.

Для зміцнення національної грошової одиниці потрібні структурні економічні зміни, які передбачають бездефіцитний бюджет, тобто зменшення витрат на другорядні статті, зростання виробництва, позитивне торгівельне сальдо експортно-імпортних операцій, зниження ресурсної залежності та орієнтація на розвиток інноваційних конкурентоспроможного виробництва, зрештою грамотна прогнозована монетарна політика Нацбанку.


Коментарі

Зображення користувача dotzent.
Панове економісти, поясність простому картографу, скорочення золотовалютних резервів - це причина для зниження курсу гривні чи все ж це наслідок утримання курсу за рахунок цих резервів?
Зображення користувача Олександр Кривенко.
Чому знецінилась гривня? Відповідь - мовою інфографіки.