Аналіз індексу інвестиційної привабливості в Україні, за дослідженням ЄБА 2008-2013 ( IV квартал )

Інвестиції відіграють важливу роль в розвитку економіки будь-якої країни світу, Україна в даному випадку не є винятком. Завдяки залученню коштів до виробництва – збільшуються його обсяги, модернізуються засоби, а в межах країни підвищується рівень ринкової конкуренції, платіжний баланс, розвивається інвестиційна інфраструктура. Інвестори визначають доцільності розміщення коштів в країнах світу даючи оцінку інвестиційному клімату.

Інвестиційний клімат — це сукупність чинників економічного, політичного, правового та соціального характеру, які бере до уваги інвестор, ухвалюючи рішення щодо здійснення інвестицій.

В нашій країні процес розміщення інвестицій відбувається не без участі держави, принаймні існує інвестиційне законодавство, яке адаптовано до норм ЄС, діють 50 міжнародних угод, предметом яких є захист та сприяння інвестиціям, та це все на теоретичному декларативному рівні. На практиці, реальну дію підтримки інвестиційних проектів з боку державних органів відчувають керівники підприємств, які працюють в Україні. Саме їм достеменно відомо, чи створює влада належні умови для залучення інвестицій, чи ні?!

Європейська Бізнес Асоціація з 25 листопада по 12 грудня 2013 року провела 22-гу хвилю трекінгового дослідження інвестиційного клімату в Україні. Здійснено опитування 105 керівників компаній-членів Асоціації з метою визначення індексу інвестиційної привабливості – оцінки інвестиційної привабливості України, що ґрунтується на регулярному моніторингу бізнес-клімату першими особами компаній-членів Асоціації.

Індекс інвестиційної привабливості розраховується як середнє арифметичне оцінок п’яти запитань:

  1. Як Ви оцінюєте інвестиційний клімат в Україні?
  2. Як Ви оцінюєте поточний інвестиційний клімат для Вашої компанії у порівнянні з попередніми трьома місяцями?
  3. Які Ваші очікування щодо інвестиційного клімату в Україні на наступні три місяці?
  4. Чи прибутковим, на Ваш погляд, буде для нових учасників ринку інвестування в Україні протягом наступних трьох місяців?
  5. Які Ваші очікування щодо бізнес-середовища у Вашій основній галузі діяльності на наступні три місяці?

1. Динаміка індексу інвестиційної привабливості України 2008-2013 роки

Підготовка до підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС спричинили зріст індексу інвестиційної привабливості у 3-му кварталі після майже дворічних стабільно низьких експертних оцінок. Те, що ці очікування бізнесу не справдилися, призвело до суттєвого падіння індексу у 4-му кварталі до найнижчого рівня за всю історію його вимірювання – до 1,81. Очікування на перший квартал 2014 року є також негативними, експерти вважають, що інвестиційний клімат в Україні буде й далі погіршуватися.

Вперше за всю історію вимірювань експерти практично не називали позитивних змін у інвестиційному кліматі. Були лише поодинокі спроби знайти позитив у тому, що в процесі підготовки до Вільнюського саміту були зроблені деякі кроки у напрямку Євроінтеграції.

2. Інвестиційний клімат в Україні - оцінка 105 керівників компаній-членів Асоціації

З вище наведеного графіку, ми бачимо відсутність оцінок «однозначно сприятливий для інвестування» в IV кварталі 2013 року, а понад 90% опитаних керівників компаній визначили інвестиційний клімат в Україні, як несприятливий для інвестування.

Найважливіша негативна подія 4 кварталу – відмова України від підписання Угоди про Асоціацію. Про це сказало більше 50% експертів, відмічаючи також негативні наслідки цього – політичну нестабільність, дефіцит бюджету, ризики падіння гривні. Решта експертів відмічає подальше погіршення економічної ситуації, корупцію, адміністративний тиск на бізнес. Головний контекст цих оцінок – відсутність будь-якої надії на покращання ситуації.

Серед основних негативних змін в інвестиційному кліматі протягом останніх 3 місяців зазначено: не підписання Угоди про Асоціацію – 42% та адміністративний та економічний тиск на бізнес, корупція – 20%.

3. Негативні зміни в інвестиційному кліматі протягом останніх 3 місяців

В оцінці ситуацій з розв’язанням проблем, які мають безпосереднє відношення до інвестування, експерти не відчули зрушень в жодному з напрямків. Найгірша ситуація залишається в реформуванні судової системи – 1.6 та корупції – 1.5, діапазоні значень (1 - повністю не сприятлива; 2 – швидше сприятлива, ніж не сприятлива).

4. Динаміка оцінок ситуацій з розв’язанням інвестиційних проблем за сферами в 2011-2013 роки

Стосовно семи ключових проблем, які піднімає Європейська Бізнес Асоціація в контексті бізнесу і стосунків з владою, оцінки залишаються переважно незмінними: поточна ситуація вважається експертами майже повністю не сприятливою для вирішення проблем корупції та судової системи, скоріше несприятливою для земельних питань, відшкодування ПДВ, технічних бар”єрів торгівлі, валютного регулювання та митних процедур.

Не виправданість очікувань бізнесу пов’язаних з підготовкою до підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС призвело до суттєвого падіння індексу на фоні дворічних стабільно низьких експертних оцінок. Основними перешкодами для вдалого розміщення інвестицій є відсутність зрушень у реформуванні судової системи, корупція та валютне регулювання, оцінка якого за останні роки зазнала суттєвого регресу.


Коментарі

Зображення користувача Гість.
GARNA ROBOTA
Зображення користувача Andriy.
good
Зображення користувача гість.
супер
Зображення користувача гість.
добре
Зображення користувача Євгенія.
Дуже дякую! Якісно.