Результати виборів за списками (число мандатів) та географія підтримки партій

ЦВК практично підрахувала результати на виборчих дільницях, за якими до Верховної Ради України потрапляють шість політичних сил. Отримані показники не суттєво відрізняються від екзит-полів, за виключенням не подолання ВО Свобода 5% прохідного бар’єру та першості Блоку Петра Порошенка, якого випередив Народний Фронт.

На момент (09.00 30.10.2014) підраховано 99.49% голосів, маємо наступний перелік політичних сил, що потрапляють до ради: НАРОДНИЙ ФРОНТ – 22.16%, за якого віддали свої голоси 3 478 164 виборців, БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА – 21.82% (3 425 159), ПП Об’єднання САМОПОМІЧ – 10.98% (1 724 480), ПП Опозиційний блок – 9.40% (1 476 169), Радикальна Партія Олега Ляшка – 7.44% (1 168 802) та ВО Батьківщина 5.68% (891 677).

Не потрапляють до парламенту ВО Свобода – 4.71%, Комуністична партія України – 3.86%, ПП Громадянська позиція – 3.10% та Сильна Україна – 3.10%. Двом останнім, на відміну від ВО Свобода, усі соціологи пророкували переможний похід до парламенту, та виборці не віддали достатній мандат довіри. Примітним є також те, що на попередніх президентських виборах іменні політичні сили Анатолія Гриценка та Сергія Тігіпка також отримали практично однакові результати, 5.48% та 5.45% відповідно. Злий жарт з Громадянською позицією Гриценка та ВО Свобода зіграла нова політична сила правого спрямування ПП Об’єднання САМОПОМІЧ, яка отримала фантастичний результат в 11%, заручившись значною часткою електорату цих політичних сил. А Сильну Україну Тігіпка обібрав до нитки ПП Опозиційний блок, якого реанімували практично усі ключові регіонали, що уникнули відповідальності за діяльність в попередній владі.

Чисельність мандатів, які здатні отримати політичні сили виходячи з рівня їхньої підтримки на виборах розраховується згідно статті 98, частини десятої, п.8 та п.9 Закону України Про вибори народних депутатів України. Відповідно до результатів виборів по багатомандатному загальнодержавному округу, політичні партії отримують цілих 222 мандати, а 3 наступних розподіляються за дробовим залишком серед політичних сил, які отримали найбільші дробові показники, серед них – Опозиційний Блок, Радикальна партія Олега Ляшка та ВО Батьківщина. В результаті отримуємо наступний розподіл мандатів за списками: НАРОДНИЙ ФРОНТ – 64, БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА – 63, ПП Об’єднання САМОПОМІЧ – 32, ПП Опозиційний блок – 27, Радикальна Партія Олега Ляшка – 22 та ВО Батьківщина – 17.

Розподіл мандатів серед політичних сил за результатами в багатомандатному окрузі

Що стосується географії електоральних симпатій, то Народному Фронту на чолі з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком вдалося вибороти перемогу за рахунок Західних областей, на більшості округів з яких Народний Фронт отримав перше місце, а явка виборців була максимальною по країні. Також серйозний рівень підтримки у партії прем’єра є в центральній Україні. Загалом Народному Фронту вдалося отримати перемогу на 72 територіально-виборчих округах. Лідером за рівнем підтримки населенням є виборчий округ №125 у Львіській області, на якому НФ отримав прихильність 43.95% виборців. До складу виборчого округу входять місто Самбір, Сколівський, Старосамбірський, Турківський райони, частина Самбірського район. Серед областей НФ найбільше підтримала Івано-Франківська область – 37.48%.

Блок Петра Порошенка отримав лідерство на 71 територіально-виборчих округах, найбільше главі держави довіряють виборці в центрі, півночі та півдні України. Найвищий рівень довіри до Блоку Петра Порошенка проявили виборці Вінничини – 37.45%, а з числа виборчих округів максимальний показник належить ТВО №45, де президентська партія отримала 57.68%. Даний округ розташований не у Вінницькій області, а на Донеччині, до його складу входять міста Авдіївка, Ясинувата, Київський район міста Донецька, Ясинуватський район. Також даний округ особливий тим, що по ньому пройшов найстарший депутат Варховної Ради регіонал Зягільський Юхим, з-а підтримки безпрецедентно малої кількості виборців – 1454.

Опозиційний блок не зважаючи на війну та пряму причетність до режиму Януковича спромігся отримати найбільшу кількість голосів у 54 виборчих округах, при чому більшість на Дніпропетровщині та Запоріжжі, а також абсолютно всіх округах Харківщини та Луганщини. Максимальний показник – 61.09% колишнім регіоналам вдалося отримати на ТВО № 57, до складу якого входять Іллічівський, Орджонікідзевський райони міста Маріуполя.

Радикальна партія Олега Ляшка спромоглася отримати лідерство в одному 208 окрузі, з показником – 23.98%, саме по ньому до Верховної Ради України був обраний Олег Ляшко на парламентських виборах 2012 року. До складу 208 округу входять Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський, Талалаївський райони, частина Ічнянського району. Закономірним є те, що рідна Олегу Ляшку Чернігівщина найбільше підтримала Радикальну партію – 16.43%.

Переможці серед політичних партій за територіально-виборчими округами (карта клікабельна з прив'язкою інтерактивних діаграм за показниками партій, що подолали 1% барєр)

Результати за партійними списками свідчать, що в суспільстві є неабиякий запит на нові політичні сили, зберігається вплив регіоналів на значній частині Україні, особливо у східних областях. В порівнянні з соціологічними прогнозами напередодні виборів рівень підтримки політичної сили президента суттєво скоротився, а прем’єр-міністр зумів за короткий проміжок часу суттєво наростити рівень прихильників, що в свою чергу гарантувало НФ перше рейтингове місце.