Аналіз роздрібного товарообороту продовольчої групи за І квартал 2013 року в Україні

товарооборот

Споживчий ринок товарів та послуг є рушійною силою виробництва та економіки загалом. Саме попит на той чи інший вид товару формує його пропозицію, яка виражається в ціні та обсягах виробництва. У сучасній торгівлі з метою отримання максимального прибутку до просування товарів на ринок долучений чималий штат працівників компаній, які присутні на ринку товарів та послуг, і чим виробництво рентабельніше, тим сильніше його продукцію намагаються реалізувати маркетологи за допомогою реклами, знижок, акцій тощо. Тому ми вирішили проаналізувати показники продажів продовольчих товарів за товарною структурою роздрібного товарообороту підприємств в Україні І кварталі 2013 року, адже саме товари продовольчої групи становлять значну частку в структурі роздрібного товарообороту, на яких у даному періоді припало 42.7% витрат, що становить 39734206.9 тис.грн.

Структура продовольчих товарів за обсягами їхніх продажів (у грошовому еквіваленті), прямо виражає здатність та готовність населення на їхню оплату. Здавна відома аксіома «Ми – це те, що ми їмо та п’ємо», адже харчування є важливою частиною нашого життя, що майже завжди визначає наш зовнішній вигляд, наше здоров'я та самопочуття. Також загальновідомо, що основні продовольчі товари населення споживає через торгівельну мережу, особливо це стосується урбанізованих поселень – міст, менша частина користується послугами базарів, а ще менша має власне господарство. В структурі продовольчих товарів існує 40 категорій, ми вирішили показати основні 30, адже інші не мають значної частки, на кожну з них припадає до 1% від загального обсягу, серед них такі загальновживані товари, як сіль, морозиво, жири тваринні харчові, та ін.

Провівши аналіз витрат серед категорій споживчих товарів, ми встановили що найбільше коштів витрачають українські громадяни на товари, які не належать до першої необхідності, серед них на першому місці тютюнові вироби з показником 125.20 грн. за 1 місяць на 1 особу та горілка, лікеро-горілчані вироби 51.6 грн. на 1 особу, в той час, як на найбільш затребувану категорію серед продуктів харчування – м'ясо та птиця, наші співвітчизники витрачають 49.6 грн. на місяць. Для порівняння, на такі популярні категорії молоко та молочні продукти припало 44.3 грн., ковбасні вироби – 43.6 грн., риба та морепродукти – 25.5 грн., хлібо-булочні вироби – 22.3 грн., олії рослинні та яйця – по 12.3 грн.

Даний графік, який виражає товарооборот у грошовому еквіваленті на 1 особу, не може не турбувати, адже з його зображення чітко видно, що найбільші кошти з гаманців споживачів розміщуються в категоріях тютюнових та горілчаних виробів, на яких разом припадає 257.40 грн. на 1 особу що в свою чергу становить 29.5% грошей, які обертаються в категорії продовольчих товарів 872.3 грн. на 1 особу. Що стосується абсолютних показників, то в Україні у І кварталі 2013 року за офіційними даними Держкомстату на тютюнові вироби припало 5 млрд. 396 млн. 109.9 тис.грн. та алкогольні напої – 5 млрд. 018 млн. 274.4 тис.грн. Як бачимо, за офіційними підрахунками лише за перші 3 місяці громадяни нашої держави витратили понад 10 млрд. на оплату згубних звичок.

Після розгляду товарної структури роздрібного товарообороту підприємств в Україні за І квартал 2013 року, за категоріями продовольчих товарів, перейдемо до визначення регіональної структури витрачення коштів споживачами з розрахунку на 1 особу протягом 1 місяця та темпів їхнього зростання за звітний період. Дані критерії демонструють більші витрати населення у промислово-розвинених регіонах, а менші – у аграрних. Найбільші кошти з розрахунку на 1 особу витрачаються у м. Києві – 8736.5 грн. та Севастополі – 5541.72 грн., а найменші у Тернопільській – 2745.95 грн. та Чернівецькій областях – 2655.5 грн. Також варто відмітити те, що в областях де зафіксовані значні витрати, сильно відрізняються показники заробітних плат та витрат з розрахунку на 1 особу.

Регіональна структура роздрібного товарообороту на 1 особу та темпи його зростання розміщені на наступному масиві тематичних карт.


Вкажіть характеристику:


За матеріалами Держстату України

Проаналізувавши показники товарної структури роздрібного товарообороту підприємств України за І квартал 2013 року, за категоріями продовольчої групи товарів, виражених у грошовому еквіваленті, можна зробити висновок про наступне. Значна частка українських споживачів, маючи згубні звички, фінансують тютюнову та горілчану галузі на мільярди гривень за місяць, при чому такі широковживані категорії продовольчих товарів, як м'ясо, рибна та морепродукти, фрукти та овочі, молоко та молочні продукти разом узяті займають в півтора рази меншу частку, ніж алкогольні та тютюнові вироби, а саме 257.2 грн. проти 177.8 грн. (на 1 особу за 1 місяць), що у відносному еквіваленті становить 29.5% проти 21.5%. Даний розподіл свідчить про поширення нездорового харчування та згубних звичок у широких масах населення, що неодмінно призведе до значного збільшення хвороб та погіршення якісного рівня життя.