Динаміка обсягів мисливських угідь та земель природно-заповідного фонду в Україні

заповідники та мисливські угіддя

В результаті інтенсивно господарського освоєння території людиною за останнє століття, та його прискорені темпи у XXI ст., в Україні залишилися не значні площі, де природа не зазнала докорінної зміни. Забезпечення апетитів промисловості потребує все більших природніх ресурсів, в результаті чого антропогенне навантаження на навколишнє середовище лише зростає. В таких умовах єдиним місцем де є змога зберегти в задовільному вигляді природу, її флору і фауну – є заповідні території. Зважаючи на динаміку збільшення числа заповідників в Україні за останні 23 роки, помітно що держава приділяє даному питанню певну увагу, та порівнюю площу заповідників з площею мисливських угідь, варто задуматися, чи потрібно такі площі для українців та яку користь вони несуть.

Для подальшого аналізу розглянемо кілька показників та їхню динаміку, отож: число заповідників в Україні з 1990р. до 2012р. збільшилося втричі, з 21 до 63, а їхні площі зросли на 285%, з 407 тис.га до 1565.2 тис.га. Це справді радує адже, адже підтримка та збереження багатого тваринного та рослинного світу – наше завдання перед майбутніми поколіннями. Для порівняння обсягів під заповідниками – розглянемо показники площ під мисливськими угіддями, які в Україні станом на 2012 рік рівні 44565 тис.га, а у 1990 році становили 50 538.7 тис.га. Для формування загального враження, порівнюємо показники та встановлюємо, що площі мисливських угідь в Україні в 28 разів більші ніж заповідні території, та становлять в порівнянні з площею України у 603 628 км² по (73.83%) та (2.59%). До угідь мисливських господарств входять землі лісового фонду, сільськогосподарського призначення і водно-болотні угіддя.

Для розгляду усіх числових характеристик, що стосуються мисливських господарств та заповідних територій, розглянемо наступну діаграму, що розміщена нижче.


За матеріалами Державної служби статистики України

Виходячи з того, що полювання є одним з найбільш захопливих занять та способом активного відпочинку для значної частини високопосадовців, тому в Україні розвиваються різного роду мисливські організації. За офіційними даними Державного агентства лісових ресурсів (донедавна Держкомлісгосп), з площі мисливських угідь України у 46,4 млн.га, надані у користування організаціям Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР) – 31,8 млн. га або 68,5% мисливських угідь України, підприємствам Держлісагентства України – 5,9 млн. га (12,7%), Товариству військових мисливців та рибалок (ТВМР) – 0,6 млн. га (1,3%) та 8,1 млн. га (17,5%) – іншим 423 користувачам мисливських угідь. У 2011 році в Україні нараховувалось 1057 користувачів мисливських угідь, кількість яких в порівнянні з минулими роками збільшилась за рахунок мисливських клубів та організацій. В Україні налічується біля 619 тисяч мисливців, з яких щорічно участь в полюванні беруть близько 300 тис. чоловік.

Виходячи з поширеності та моди "сильних мужів" на мисливство в Україні для збереження фауни потрібно збільшувати число та площі заповідників, а площі мисливських господарств – зменшувати, адже виходячи з територій що відносяться до мисливських угідь, складається враження що українські сім'ї здобувають собі харчі не в магазинах чи на базарах, а на полюванні.