Порівняльна характеристика виникнення пожеж та їхніх наслідків за 2011-2012 роки

пожежа

Природні стихії мають визначальний вплив на життя будь-якої людини, вода, вітер, вогонь та земля дають змогу забезпечувати фізіологічні потреби та середовище існування. З іншого боку, надзвичайні події природного походження, які пов’язані з дією вогню, вітру чи води наносять значні збитки для економік країн світу загалом та особистих господарств зокрема, часто супроводжуючись людськими жертвами. Якщо природні катаклізми виникають не за безпосередньої вини людини, то техногенні – є прямим порушенням правил експлуатації різного роду приладів та загальних правил пожежної безпеки. В минулій статті нами було висвітлено загальний огляд проблематики пожеж та їх наслідків, сьогодні детально зупинимося на динаміці пожеж та спричинених летальних наслідків.

У природі найбільше розповсюдження вогню виникає під час сприятливих кліматичних та погодних умов, у техногенній сфері – за умови нехтування правилами експлуатації приладів. Динаміка виникнення пожеж протягом календарного року та їхньої географії поширення серед регіонів відрізняється в кілька разів, адже культура поводження з вогнем, легкозаймистими матеріалами та вогненебезпечними приладами різна, а часові періоду протягом одного року по-різному спонукають до використання різного роду приладів, зокрема обігрівальних, які найчастіше стають причиною для виникнення пожеж. Найбільше надзвичайних ситуацій спричинених згубною дією вогню фіксується в зимній період, найменше - в літній; число летальних випадків відповідно, а загальна чисельність летальних наслідків у 2012 році становила 2751 осіб.

В обох роках найбільшою кількістю летальних випадків характеризується місяць лютий, а найменшою – червень, крива за даним критерієм без винятково змінює свої значення в залежності від переходу від одного до іншого місяця впродовж зміни сезонів. Даний графік прямо свідчить про природу, причини пожеж та спричинені летальні наслідки – в результаті порушення правил експлуатації пічного опалення та електронагрівальних приладів. Слід зазначити, що від паління в стані алкогольного сп’яніння загинуло 1302 особи.

Варто також звернути увагу на географію летальних випадків, спричинених пожежами, яких у 2012 році зареєстровано 71442 випадки. Найбільше надзвичайних ситуацій даного роду зафіксовано у Донецькій області – 9885, а з розрахунку на 10 тис. населення – у Луганській – 25.7 та м.Севастополі – 25.5, для порівняння найменша кількість на Хмельниччині – 7.4. Не зважаючи на більшу кількість пожеж на Луганщині, в розрахунку на чисельність населення в Чернігівській області згубна дія вогню виявилася більш вражаючою, що виразилось в загибелі 9.8 чол. на 100тис. населення, в той час, як у м.Києві даний показник нижчий в п’ятеро – 2.0. Також примітним є те, що в селах кількість осіб, які гинуть внаслідок пожеж, вдвічі вище, ніж в місті – 13 проти 6. Такий розподіл є додатковим аргументом на користь дотримання правил пожежної безпеки.


Вкажіть характеристику:


Створено за національною доповіддю про стан техногенної та природної безпеки в Україні за 2012 рік

Вивчивши дану проблематику в частинах динаміки виникнення пожеж та географії поширення, летальних наслідків, до яких призвела дія вогню, вкотре переконуємося, що людський фактор є визначальним у виникненні пожежі, а неухильне дотримання правил пожежної безпеки, наявність протипожежних засобів та вчасне реагування попередять матеріальні та людські втрати, які неодмінно слідують за виникненням пожеж.