Найбільші аварії на вугільних шахтах України з потерпілими (1991-2017 роки)

Вчора, 2 березня, у с. Глухів Сокальського району на Львівщині, на шахті № 10 «Степова» ВАТ «ЛьвівВугілля», внаслідок вибуху сталося обрушення гірської породи. За повідомленням прес-служби ГУ ДСНС України, вибух стався о 12:26 на горизонті 550 м., в 119 конвеєрі.

На шахті працювало 172 гірники, на аварійній ділянці 34 гірники, з яких 8 загинули. 3 березня, оголошено всеукраїнську жалобу через трагедію на шахті.

За рівнем смертності від нещасних випадків на шахтах Україна продовжує посідати друге місце в світі, після Китаю. Реальний рівень травматизму на шахтах зазвичай приховується.

Виходячи з того, що випадки нещасних випадків на українських вугільних шахтах мають системний характер, ми вирішили скласти перелік найбільших аварій з потерпілими за часи незалежності.

Для детального ознайомлення пропонуємо Вашій увазі інтераткивну карту аварій з потерпілими за загальним числом жертв, які зафіксовані за роки незалежності.

Карта аварій на українських шахтах 1991-2017

Як бачимо, найбільше аварій з жертвами зафіксовано на шахті ім.Засядька, протягом останніх чверть століття там трапилося 9 аварій з потерпілими та загинуло 290 гірників, що в свою чергу складає 32% усіх жертв. Найбільшу в історії України аварію з потерпілим, зафіксовано 1-2 грудня 2007 року на шахті ім.Засядька, коли внаслідок вибуху метану загинуло 106 гірників і 5 рятувальників.

До трьох найбільших аварій з потерпілими, також належить аварія на шахті Шахті ім.Баракова, де 11 березня 2000 року внаслідок вибуху пилоповітряної суміші загинуло 80 гірників. По 63 гірника загинули 9 червня 1992 року на шахті Суходільська-Східна Луганської області та 4 квітня 1998 року на шахті ім.А.А. Скочинського.

До переліку шахт з найбільшим числом жертв внаслідок аварій, також належать: Краснолиманська - 62, Україна - 35, Південнодонбаська №1 - 32, Слов`яносербська - 30, ім.Карла Маркса - 25 осіб загинуло. Нижче наводимо графік. який демонструє загальне число жертв на вугільних шахтах за останні 25 років.

Вугільні шахти України, за числом жертв внаслідок аварій 1991-2017 рр.

Серед основних причин аварій з найбільшими жертвами - вибухи метану, пилоповітряної суміші, вугільного пилу, обвали породи, вибухи газу і пожежі, займання конвеєрної стрічки, раптові викиди вугілля і газу.

Причини аварій на українських вугільних шахтах 1991-2017 рр.

Загалом, за чверть століття на вугільних шахтах трапилося 45 аварій з жертвами, де загинуло 907 осіб. Основними причинами трагедій на шахтах стали вибухи метану, внаслідок чого загинуло практично 50% гірників від загального числа жертв - 453 особи.

Як зазначають експерти основними причинами, які спричиняють жертви являються: видобуток вугілля на небезпечній глибині, що сягає більше 1000 метрів; висока загазованість пластів; застаріле обладнання (70-80 відсотків стаціонарного обладнання вугільних підприємств наразі працює за межею часового ресурсу); браку засобів індивідуального захисту.