Галузева структура імпорту послуг в Україні за 2012 рік

транспорт

В даній публікації, аналізом галузевої структури імпорту послуг ми продовжуємо комплекс досліджень присвячених зовнішній торгівлі послугами України за 2012 рік. У попередніх трьох статтях було висвітлено аналіз статистичних даних, які виражали галузеву структуру експорту послуг, географічну структуру імпорту та географічну структуру експорту послуг серед країн світу, здійснених підприємствами нашої держави в минулому році.

Структура імпорту послуг залишається незмінною протягом останніх років. Найбільшу частку в загальному обсязі імпорту послуг за 2012р. складали транспортні послуги – 1 млрд. 678 млн. 520.2 тис.дол. що становить 25,03% (за рахунок одержання послуг повітряного та залізничного транспорту), на другому місці закріпилися різні ділові, професійні та технічні послуги з показником 1 млрд. 070 млн. 485.1 тис.дол. – 15,96% (за рахунок обсягів імпорту юридичних, бухгалтерських послуг, а також послуг в галузі сільського господарства, видобутку корисних копалин та переробки продукції на місцях), фінансові послуги замикають трійку лідерів галузей вищого рівня з показником – 14,10%, що у грошовому еквіваленті становить 945 млн. 713.9 тис.дол. Детальна структуризація галузей імпорту послуг по кожному виду діяльності зображена нижче на інтерактивній діаграмі.

Що стосується галузевої структури, то повітряному транспорту не зважаючи на падіння у 49.2 млн.дол. (7.2%) в порівнянні з 2011 роком, вдалося втримати лідерство – 636 млн. 936.7 тис. дол., що за відносним показником становить 9,50%. Майже таку саму частку в структурі імпорту послуг займає залізничний транспорт – 9,48%, що у грошовому еквіваленті становить 635 млн. 851.7 тис.дол. Інші підгалузі не мають вагомих часток, а трійку лідерів замикають бухгалтерські та юридичні послуги з показником у 271 млн. 922,3 тис. дол., що у відношенні до загального обсягу імпорту послуг здійснених в минулому році становить 4,05%.

Порівняно з 2011р. імпорт послуг збільшився на 471.1 млн.дол., за відносним показником – на 7,60%, а в порівнянні з експортом – імпорт займає на 6 млрд. 821 млн. 324.1дол. менше, даний показник виражає числове значення позитивного сальдо (різниця обсягів експорту та імпорту, виражена у грошовому еквіваленті). Найбільшими торгівельними партнерами в імпорті послуг для України являються країни Європейського Союзу на яких припадає 54,7%, а серед країн світу – Російська Федерація та Кіпр, яким належить по 14,71% та 13,63% відповідно.

Не зважаючи на те що Україна є авіабудівною державою, вітчизняні авіаперевізники на даний час не є конкурентоспроможними з іноземними, адже ціни на їхні послуги відчутно вищі. Зазначимо, що найбільша українська компанія «Аеросвіт» в грудні 2012 року оголосила процедуру банкротства, що в свою чергу вплинуло на заміщення іншими компаніями популярних авіа-маршрутів. Найбільш конкурентно спроможними в даному процесі є іноземні «лоу-кости», адже вони володіють сучасним авіапарком, високим рівнем сервісу, гнучкою системою знижок та бонусними програмами. Зважаючи на тенденції минулих років, підвищення попиту на пасажирські авіаперевезення, можна зробити висновок, що частка авіаперевезень у структурі імпорту послуг в майбутньому році буде зростати.


  • Для перегляду багаторівневої кулькової діаграми (bubble-chart) найліпше скористатися браузерами Google Chrome, Mozilla Firefox та Apple Safari.
  • Якщо у Вас браузер Opera версії 12 і нижче: перезавантажте фрейм
  • Кулькова діаграма не працюватиме належним чином у Internet Explorer - скористайтеся, будь ласка, іншим браузером.

Текстові позначення на діаграмі:
  • k - тисячі;
  • m - мільйони;
  • b - мільярди;

За матеріалами Держстату України