Тарифи на теплову енергію для потреб населення серед 125 міст України (географія та динаміка 2013-2015)

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), із квітня збільшила середньозважений тариф на тепло для населення на 71,8% (на 224,5 грн/1 Гкал) – до 537,2 грн/1 Гкал (без ПДВ).

Відповідне рішення регулятор ухвалив на засіданні 3 березня. За словами глави НКРЕКП Дмитра Вовка, новий тариф на 100% покриває собівартість виробництва теплової енергії. Підняття тарифів Уряд аргументує тим, що суттєво піднялися ціни на енергоносії, а діючі тарифи є дотаційними мінімум на 30%.

Це найбільше подорожання вартості централізованого опалення за середньозваженим тарифом, адже попереднє подорожчання було на 37%. На фоні незмінного рівня мінімальних заробітних плат – 1218 грн., останнє підвищення якого було 01 січня 2014 року – зростання тарифів на опалення майже на 72% болісно відобразиться на бюджеті малозабезпечених сімей, та й значної частки громадян. За повідомленням Мінсоцполітики, після підняття тарифів близько 4 млн. сімей потребуватимуть субсидій.

Наступна інтерактивна діаграма відображає, скільки ж Гкал припадає на одну мінімальну зарплату. Найлегше оплата за тарифами опалення давалася населенню на початку 2014 року, найважче буде з квітня 2014, адже на 1 мінімалку можна буде оплатити всього лиш 2.2 Гкал!

Динаміка середньозважених тарифів на опалення 2013-2015

Тарифи на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг (162 теплопостачальні організації) затверджені постановою НКРЕКП.

Послуга з централізованого опалення розрахована окремо для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними лічильниками (у грн/Гкал) та без них на місяць, протягом якого надається послуга. Для певної частини теплопостачальних організацій розраховувалися двоставкові тарифи на послуги з централізованого опалення.

На території міських рад України тарифи на постачання теплової енергії різняться в середньому у 1,5 разів. Винятком є м.Кузнецовськ, де будинки опалюються за рахунок гарячої води, як отримана внаслідок охолодження реакторів Кузнецовської АЕС. Тариф в цьому місті в 5 разів нижчий, ніж в середньому по Україні – 76.04 грн./Гкал., а найдорожчий тариф з теплопостачальних компаній в м.Борова Харківської області - 442.95 грн./Гкал. та м.Васильків Київської області – 439.4 грн./Гкал.

Серед обласних центрів найменший тариф з теплопостачальних компаній в м. Хмельницький та м.Чернівці, по 265.21 та 265.78 грн./Гкал. відповідно, а найдорожчий у м.Вінниця - 401.92 грн./Гкал.

Зіставивши дані серед теплопостачальних організацій за областями України, ми отримали відповідно середньозважені тарифи серед областей. Найменшими тарифи виявилися в Миколайвській та Чернівецькій областях, а найвищими в Харківській та Донецькій. У м.Київ в порівнянні з іншими обласними центрами, вартість централізованого теплопостачання дещо нижча – 295.17 грн./Гкал.

На даній карті зображені тарифи на централізоване опалення серед 125 міст України

Географія тарифів на теплову енергію для потреб населення

Єдиною областю Українир, яка повністю відмовилася від централізованого опалення є Закарпатська. І не дивно, адже тарифи на постачання теплової енергії в даній області були найвищі серед усіх областей України. Цей перехід дозволив лише в бюджеті Ужгорода економити 40 млн. куб. м газу в рік, за рахунок чого вдалося профінансувати встановлення газових котлів для малозабезпечених родин.

Найбільш вагомим компонентом операційних витрат є витрати на паливо, що складають 53% від всіх операційних витрат. Наступну найбільшу частку мають витрати на оплату праці, що складають 17.8% від всіх операційних витрат. Ці дві категорії складають найвагомішу частку разом разом 70%, і як такі мають найбільший вплив на фінансовий стан теплопостачальних підприємств в Україні. Серед решти найбільшу частку в структурі операційних витрат займають витрати на електричну енергію (9.5%), амортизація засобів (7.9%), відрахування на соціальні заходи (6.6%), матеріальні витрати (3.4%), інші операційні витрати (1.8%).

Структура середніх виробничих витрат на постачання теплової енергії в 2014 році

На думку експертів, уряд самоусунувся від формування внутрішньої та соціальної політики, дозволивши НКРЕКП приймати рішення щодо збільшення тарифів на газ.

Говорячи про підвищення тарифів та європейський рівень життя, уряд забуває, що європейський рівень життя — це ще й європейський рівень доходів. Інша сторона медалі - це якість надання послуг та стан комунальної інфраструктури, який навіть з 72% підвищенням середньозваженого тарифу не покращиться. Ще один виклик, який стоїть перед споживачами - це теплові лічильники, яких зовсім не багато встановлено у батоквартирних будинках України.

Як результат українці сплачуватимуть більше за ту ж якість послуг. Також існує серйозна загроза росту заборгованості оплат послуг ЖКГ, адже з підвищенням курсу долара — зросли й ціни на споживчі товари, а заробітні плати лишилися на рівні 2014 року.