Аналіз проведення щеплень проти кору в 1992-2012 роках (процеси, географія, динаміка)

Профілактика від захворювання інфекційними хворобами шляхом проведення щеплень є одним з найбільш поширених, дешевих та радикальних способів попередження масового поширення інфекцій. В країнах світу, де присутнє задовільне медичне обслуговування населення, інфекційні хвороби практично не поширюються на відміну від країн третього світу, де дотримання елементарних санітарно-епідеміологічних норм та базового медичного забезпечення є розкішшю.

Багатьом державам, переважна більшість населення яких живе за межею бідності міжнародні організації надають цільову допомогу з метою унеможливлення виникнення та поширення інфекційних хвороб.

Україна відноситься до переліку країн з відносно добрим рівнем розвитку медицини, який до речі був високим й кілька десятків років тому, та здатна себе забезпечувати проти інфекційними засобами. Про те, останні спалахи кору в нашій країні свідчать про реальні проблеми з вакцинацією дітей. Кір – це високоінфекційна вірусна хвороба, до симптомів якої входять висока температура і висипи. Ускладненнями кору можуть бути втрата зору, набряки мозку та пневмонія.

Не зважаючи на рівень розвитку медицини – поширення хвороб, що були проблемою минулих століть, отримали місце й в наші дні, і не десь в центрально-африканських країнах, а в Україні. Нещодавно в Сарненському районі Рівненської області спалахнула епідемія кору, в окремих селах більша половина дітей були інфіковані. За інформацією головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області, з початку вересня до 08.11.13, лише в Сарненському районі було зареєстровано 559 випадків захворювань на кір, зокрема 507 випадків серед дітей. З початку року на стаціонарному лікуванні з цього захворювання було 153 особи, зокрема, 118 дітей.

Проблемою поширення інфекції стало не мутація вірусів, а нестача елементарних вакцин для проведення щеплень проти кору. За словами місцевих медиків, амбулаторії були забезпечені вакциною на 21%, в той час, як чиновники МОЗу твердять, що наслідком епідемії стала відмова від вакцинацій батьками дітей на релігійному грунті.

Щоб пролити світло на справжню причину поширення інфекцій, ми вирішили проаналізувати статистичні дані Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ (WHO/UNICEF), в яких зазначені обсяги проведення вакцинацій за 11-ма видами щеплень з 1980 року, серед яких й вакцинація проти кору. Для визначення залежності від рівня вакцинації та поширення інфекцій, розглянемо наступну інтерактивну карту, яка відображає показники за часткою проведених вакцинацій проти кору серед дітей у світі.


Географія рівня щеплень серед дітей від кору в 2012 році (за % вакцинацій)

Як бачимо, показник вакцинації в Україні проти даної недуги один з найнижчих в Європі, знаходиться на рівні 79%, а за рейтинговим показником це 160-162 місце серед 194 держав, в яких проводився моніторинг. Аналогічне забезпечення мають Південно-Африканська республіка та Домініканська Республіка. Наші сусіди Росія, Молдова та Польща проводять вакцинацію від кору на рівні 98-99%. Протягом останнього двадцятиріччя, рівень вакцинації проти кору в світі лише зростає, особливо даний процес характерний для країн Південної Америки та Азії, і це закономірно, адже імунізація за оцінками експертів, кожного року рятує життя двом-трьом мільйонам дітей. Починаючи з 1980 року, частка вакцинованих дітей від кору серед усіх країн світу зросла з 16% до 84% у 2012 році, а в Україні навпаки скорочується, що є практично анамальним явищем в процесі динаміки показників.

Наступна інтерактивна діаграма відображає реальні показники частки проведенних щеплень вакциною проти кору, серед новонароджених дітей за останнє двадцятиріччя серед країн світу.


Динаміка щеплень вакциною проти кору в 1992-2012 роках (за % вакцинацій)

З вищенаведеної діаграми чітко видно, наша країна довгий час була лідером за рівнем проведення вакцинацій, а з 1999 по 2004 роки частка проведених щеплень серед дітей перевищувала 99%. З 2004 по 2008 рік, було зафіксовано певне падіння, та у 2009 частка досягла 75%, в 2010 взагалі 56%, що в свою чергу було нижчим ніж в Афганістані. Станом на 2012 рік рівень проведених протикорових вакцинацій, хоча підвищився, та не досяг показників Мозамбіку, 79% проти 82%. Даний графік чітко відображає тенденції, що склалися з вакцинацією у державах розвиток медицини яких подібний до українського та країнах третього світу.

Регулярна протикорова вакцинація дітей є основною стратегією громадської охорони здоров'я, спрямованою на локалізацію поширення та виникнення кору, яка використовується протягом 40 років є безпечною, ефективною і недорогою, адже імунізація одного дитини проти кору коштує менше одного долара США. Здоров’я дітей не може бути заручником не виконання обов’язків та зловживань, з боку відповідальних осіб МОЗ, в процесі забезпечення вакциною на місцях.