Заборгованість заробітної плати у 2013 році

Заробітна плата є не єдиним, та основним джерелом доходів переважної більшості громадян нашої країни. В часи гострої економічної кризи грошова винагорода за працю тривалий час виплачувалася не в повному обсязі, або ж видавалася в натуральному вигляді(продукцією виробництва). На початок 2013 року за офіційними даними держкомстату заборгованість по заробітній платі становила 893.7 млн.грн., в березні зросла до 1 млрд. 102.5 млн.грн., а станом на 01 липня скоротилася до 989.6 млн.грн. Зростання заборгованості у березні місяці є циклічним, у 2012 році в даному місяці теж були зафіксовані максимальні показники заборгованості – 1 млрд. 069.8 млн.грн.

Основними причинами виникнення затримки виплат заробітних плат є недостатність обсягів або відсутність замовлень на продукцію підприємств, що призводить до їхнього простою, дефіцит обігових коштів через наявність дебіторської заборгованості, відсутність доступних кредитних ресурсів, а також несвоєчасне відшкодування ПДВ.

Серед лідерів виплат заробітних плат Чернівецька та Рівненська області, в яких за офіційними даними заборгованість станом на 01 липня зафіксована на рівні 0.1 та 0.7 млн.грн., а лідерами за невиплатою, на яких припадає 31,2% сукупної заборгованості по країні є Донецька -159.0 млн.грн. та Київська - 149.7 млн.грн. області. Зам відносними показниками (з розрахунку на 1 особу, найменший рівень заборгованості в тій же Чернівецькій – 0.11 грн. та Рівненській – 0.60 грн. областях, а найвищий у Київській - 86.92 грн. та Сумській областях – 48.74 грн.

З числа усіх областей в порівнянні з початком року позитивна динаміка була зафіксована майже в 17 областях, негативна у 9, а в Чернівецької області показники залишилися на тому ж рівні. Найгірший стан страв по заборгованості виплати заробітних плат у Київській області, в якій з початку поточного року рівень заборгованості зріс на 148.3 млн.грн., з 1.4 млн.грн. до 149.7 млн.грн., тобто більше ніж в сто разів. Станом на 01 січня Київщина була зразковою за виплатою заробітних плат, поступаючись лише Чернівецькій області, та з кожним місяцем заборгованість по заробітній платі лише зростала досягши рекордних показників за останні 5 років.

До основних методів скорочення заборгованості з заробітної плати можна віднести: своєчасне відшкодування ПДВ відповідно до законодавства, підтримка виробників промислової продукції переробної галузі та участь вітчизняних виробників при виконанні замовлень за державний кошт.


Динаміка та географія заборгованості заробітної плати у січні-липні 2013 року


Карта інтерактивна, керується мишею, окремі функції доступні із клавіатури:

  • клік по територіально-адміністративній одиниці - показати відповідний графік;
  • подвійний клік - збільшити карти;
  • скроллінг - збільшити/зменшити карту;
  • drag'n'drop - перетягти карту, затиснувши праву кнопку миші;
  • кнопки "+" та "-" на клавіатурі - збільшити/зменшити карту;
  • "стрілки" на клавіатурі - перемістити карту


За матеріалами Держстату України