Порівняльна характеристика ВВП на душу населення в ЄС та Україні

Валовий внутрішній продукт (ВВП) — один із найважливіших показників розвитку економіки, який характеризує кінцевий результат виробничої діяльності у сфері матеріального і нематеріального виробництва. До тижня Європи в Україні ми вирішили представити наше наступне дослідження саме за даним показником, адже він як найкраще виражає рівень розвитку економіки країн світу та часто використовується як індикатор рівня добробуту країн, альтернативним йому показником добробуту є фактичне індивідуальне споживання (ФІС) на душу населення.

Загалом у Європейському союзі рівень ВВП на душу населення рівний $35 116, кількість осіб що проживають на його території більша ніж пів мільярда – 502 млн. 486 тис. 499 чол. (2011р.)., З числа 27 країн Європейського союзу за оцінками Європейського бюро статистики (Eurostat) у 2011 р. ВВП на душу населення варіюється від 46% у Болгарії до 271% у Люксембурзі, даний % розрахований від середнього показника країн-членів Єврозони. Більшість населення, яке проживає в країнах ЄС має вищий ВВП ніж середньоєвропейський, серед них: Нідерланди – 131%, Ірландія- 129%, Австрія - 129%, Швеція – 127%, Данія – 125%, Німмечина – 121%, Бельгія– 119%, Фінляндія– 114%, Велика Британія– 109%, Франція– 108%, Італія виражає середньостатистичний рівень ВВП по ЄС – 100%. Для порівняння ВВП на душу населення у США по відношенню до Європейського більший майже в півтора рази та рівний 148%, а Японії – 105%.

Щодо нашої держави, обсяг ВВП на душу населення відповідно до розрахункового періоду становив 7,6 тис.дол., що в свою чергу в порівнянні з середньоєвропейським становить 21.64% від рівня ВВП на душу населення у ЄС - $35 116. Зазначимо, що найменший показник з розглянутих європейських країн за даними Eurostat продемонстрували Албанія та Боснія і Герцоговина по 30%, з абсолютним показником 10,5 тис.дол.

Впродовж останніх років наша держава декларує намір долучитися до європейського співтовариства, та чи відбудеться ця подія в найближчому майбутньому? Якщо Україна виконає взяті на себе зобов’язання, серед яких: забезпечення відповідності виборів міжнародним стандартам, вирішення питання виборчого правосуддя і запобігання його повторення, а також проведення реформ, закладених у спільно узгодженому порядку денному про асоціацію, то Європейський Союз готовий підписати з нашою державою Угоду про асоціацію до листопада поточного року, про що йдеться у висновках Ради ЄС щодо політики Східного партнерства, схвалених 13 лютого 2013 р. у Брюсселі.

Дослідження охоплює 27 країн-членів ЄС, три країни Європейської асоціації вільної торгівлі(Ісландія, Норвегія, Швейцарія), чотири кандидати в членство ЄС (Сербія, Чороногорія, Македонія, Туреччина) в ЄС і двох потенційних країн-кандидатів (Боснія і Герцеговина та Албанія). Євросоюз на даний час залишається найбільшим ринком руху товарів та послуг у світі.


Картa побудована за даними Eurostat за 2011 рік