Географія розширення Європейського Союзу

Процес розширення зони Європейського Союзу триває, 1 липня балканська країна Хорватія поповнила число країн-членів ЄС, ставши двадцять восьмою країною, що долучилася до європейського співтовариства. Перші кроки до створення ЄС здійснили 6 країн-засновниць, серед яких Франція, Італія, Німеччина (ФРН), Бельгія, Нідерланди та Люксембург. Метою ЄС є створення економічного, монетарного та політичного союзу, впровадження спільного громадянства, а ознаками – спільна зовнішня економічна політика, ринок послуг, матеріальних благ, капіталу і праці, валюта, зовнішня політика.

В наші дні ЄС являється об’єднанням 28 країн-учасниць на території якого мешкає майже 502,5 млн.осіб., найбільшим ринком товарів та послуг у світі, сукупний ВВП (по паритету купівельної спроможності) у 2012 році країн-членів ЄС становив 16 трлн. 92 млрд.дол. випередивши США з показником 15 трлн. 685 млрд.дол., що в розрахунку на 1 особу становить 31 607 дол., а за номінальним ВВП – 35 116 дол.

Протягом восьми років Хорватія здійснювала рух до Європейського співтовариства, розпочавши в його жовтні 2005 року, а у 2011 році очільники ЄС заявили, що дану країну буде прийнято до ЄС. Основними вимогами прийняття до числа країн-членів є Копенгагенські критерії, які в правовому полі передбачають – дотримання демократичних принципів, свободи і пошани прав людини, принципів правової держави, а в економічному – конкурентоспроможності ринкової економіки та дотримання економічних свобод. Щодо подальшого розширення, то кандидатами на членство у Європейському Союзі являються Ісландія, Туреччина, Сербія, Чорногорія та Македонія, розцінюються як потенційні кандидати, які ще не подали заявку на членство Боснія і Герцеговина та Косово (частково визнана), також заявка надіслана Албанією.

Перші вагомі кроки Україна зробила, виразивши бажання руху до ЄС у 2005 році. У 2007 році Європарламент у Страсбурзі ухвалив рішення висловити підтримку надання Україні перспективи членства в Євросоюзі, а також розпочато переговори про укладення нової посиленої Угоди про асоціацію на заміну Угоди про партнерство та співробітництво (1994р.). З того часу проведено 21 раунд переговорів в рамках трьох робочих груп та 18 раундів переговорів щодо створення зони вільної торгівлі, яка є основною частиною даної угоди.


За матеріалами Вільної енциклопедії Вікіпедія
Теги: