Втрати українських військових в АТО (динаміка та географія)

Минув майже рік з того часу, як збройні сили РФ вторглися в Україну. Понад 10 місяців триває війна на Донбасі, яку офіційно називають антитерористичною операцією. За цей час українським збройним силам, силовим підрозділам МВС та СБУ, численним добровольчим батальйонам вдалося втримати окупантів в межах Донбасу та не дати сепаратистам спільно з армією РФ захопити нові території України.

На превеликий жаль ціна втримання ворога та захисту прифронтових міст України є дуже високою, і вимірюється не тільки в мільярдах, які йдуть на забезпечення армії та ведення військових дій, а головне в життях патріотів України та простих мирних мешканців, які загинули внаслідок обстрілів міст.

В даній публікації ми наведемо інфографіку за числом загиблих українських воїнів під час проведення АТО. Джерелом даних є «Книга пам’яті жертв АТО», яка достеменно не відображає точне число загиблих, та дає змогу уявити приблизну картину.

З самого початку протистояння на Донбасі, місцеві сепаратисти спільно з агентами РФ зосередилися на захопленні адмінбудівель та територіальних підрозділів силових органів, а після активного опору в різних містах перейшли до збройного протистояння. Численні жертви виникли в травні, внаслідок нападу терористів на 51-шу механізовану бригаду під Волновахою та активного збройного протистояння за гору Карачун, у м.Слов’янськ та м.Краматорськ. В червні найбільшою втратою став збитий окупантами літак ІЛ-76 з 49 дисантниками на борту. Найбільше втрат за весь час віськових дій за фіксовано у серпні, внаслідок формування «Іловайського котла», де за мінімальними даними 229 загинуло, а 423 зникло безвісти.

Втрати українських військових в АТО з початку війни до 22 січня 2015 р. (за місяцями)

Найбільше загиблих за місцем народження належить Дніпропетровській, Львівській та Житомирській областям, а за часткою серед чоловіків у віці 18-60 років Волинській, Кіровоградській та Житомирській областях.

Згідно «Книги пам’яті» станом на 22 січня 2014 року, в зоні АТО загинуло мінімум 1604 українських військових, серед яких: 1497 - народилися на території України, 53 – за її межами, 27 яких з Росії, а ще 54 місце народження не відоме. Окрім окупованих територій, за часткою серед чоловіків у віці 18-60 років найменше загинуло українських військових з Харківської, Одеської областей та м.Київ.

Географія втрат українських військових в АТО

Основну масу втрат несе Міністерство Оборони України – 1271 особа (79.34%). З числа підрозділів, які зазнали найбільших втрат: батальйон територіальної оборони Айдар; Високомобільні десантні війська – 25 ОПДБ, 80 ОВМПБр, 95 ОАМБр; Сухопутні війська - 93 ОМБр, 51 ОМБр, 30 ОМБр.

Менші частки припадають на інші підрозділи ЗСУ, серед них Національна Гвардія – 112 осіб (6.99%), МВС – 107 осіб (6.68%), ДПС – 63 особи (3.93%), СБУ – 7 ОСІБ (0.44%), інші служби – 42 особи (2.62%). Серед інших служб, найбільше загинуло військових з Добровольчого українського корпусу «Правий Сектор».

Дані про загиблих не є остаточними станом на 22 січня 2014 року, вони постійно поновлюються. Хочеться сподіватися на те, що жертв війни в подальшому буде на багато менше, та втрати при виведенні військ з міста Дебальцеве не дають втішних прогнозів.

Очевидним є те, що наведена кількість загиблих лише частково відображає реальний стан, і ми ніколи достеменно не зможемо встановити усіх воїнів, що поклали свої життя за Україну, в цій неоголошеній війні.

Слава Героям! Вічна пам’ять полеглим воїнам за Україну!