Україна посіла 100-те місце у міжнародному індексі щастя

індекс щастя

Міжнародна організація Нова Економічна Фундація (New Economics Foundation) оприлюднила черговий щорічний звіт за визначенням міжнародного індексу щастя. Даний документ складається починаючи з 2006, метою якого є оцінка «реального» добробуту націй, виходячи з трьох основних показників, серед яких: суб’єктивна задоволеність життям, очікувана тривалість життя та екологічне забруднення з розрахунку на одну особу.

Очолила рейтинг міжнародного індексу щастя Коста-Ріка, переважна більшість країн Центрально-Американського регіону також мають високі показники, а найгірший стан зі «щастям» у Ботсвани, як і у більшості держав на території Африканського континенту. Нашій країні дісталося 100-те місце, яке ми поділили з Суданом, адже показники індексів у нас однакові, по 37.6 балів. Територіальний розподіл показників індексу щастя серед країн світу відображає наступна тематична карта.


Показники міжнародного індексу щастя 2013 р.


За матеріалами: Happy Planet Index

Після розгляду особливостей географічного розподілу, доцільним є ознайомитися зі складовими розрахунку даного індексу, та визначити місце нашої держави з поміж 151 країн світу. Суб’єктивна задоволеність життям – вагомий компонент досліджуваного індексу, який виражає особисте задоволення рівнем життя серед громадян країн світу. В лідерах даного критерію – європейські країни та розвинені країни світу, останні сходинки належать африканським країнам. За розглянутою складовою Данія очолила рейтинг, а найгірша задоволеність життя в африканській країні Того, нашій державі дісталася 82 позиція з 5.1 балів, з числа сусідів у Росії показник кращий – 5.5(69), а в Румунії гірший – 4.9(92).


Діаграма 1. Суб'єктивна задоволеність людей власним життям, за міжнародним індексом щастя.


За матеріалами: Happy Planet Index

Наступною складовою індексу щастя є тривалість життя населення, серед країн світу даний показник варіюється від 47.8 років у Сьєрра-Леоне до 83.4 років у Японії. На середній вік населення, який у світі становить 69.9 років, впливає маса складових, серед яких: війни, епідемії, спосіб життя, харчування, медичне забезпечення, та ін. Найбільшими довгожителями на планеті, окрім японців є мешканці Гон-Конгу, Швейцарці, Італійці, Ісландці, мешканці Австралії та Ізраїлю. Найкоротше життя у африканських країнах та Афганістані.


Діаграма 2. Очікувана тривалість життя населення країн світу 2013 р.


За матеріалами: Happy Planet Index

Тривалість життя українців в порівнянні з європейськими країнами – найкоротша, в середньому становить 68.5 років, та 100 місце в рейтингу відповідно. Аналогічний показник тривалості життя належить Монголії – 68.5 років. Найближчим нашим сусідом за даним показником є Росія – 68.8 років (97 місце), далі розташувалися Молдова – 69.3 та Білорусія – 70.3 років.

Аналіз рейтингу міжнародного індексу щастя та виявлення місця України, дав змогу уявити основні закономірності географії розподілу задоволення власним життям серед країн світу. Очікувана тривалість життя населення нижче середньосвітового показника та найгірша на європейському континенті, є сигналом до перегляду способу життя українців та суттєвого поліпшення якості надання медичних послуг.