Результати ЗНО з історії України в 2013 році (в розрізі районів)

історія України

Розвиваючи напрямок аналізу статистичних показників та результатів ЗНО-2013 в даному дослідження розглянемо географію рівня знань абітурієнтів з історії України. Попередня публікація в якій було висвітлено географію результатів з української мови та літератури, засвідчила вищий рівень знань випускників у місті, ніж у сільській місцевості та суттєву різницю між знаннями державної мови абітурієнтами західних та південних областей.

Результати територіального розподілу показників середнього значення рівня знань з історії України мають чимало спільних ознак з виявленими особливостями у попередньому дослідженні, та є дещо вищими ніж з української мови та літератури (149.72 проти 148.86 балів). Вищий рівень знань з історії України у західних областях, окрім Закарпатської та Чернівецької, ніж у південних є характерними особливостями географії розподілу показників.


Географія результатів ЗНО з історії України в розрізі районів та міст обласного підпорядкування.За матеріалами Українського центру оцінювання якості освіти
Примітка: розрахунок показників проведений на основі даних по загальноосвітніх школах, без врахування ліцеїв, гімназій та інших спеціалізованих навчальних закладів.

Найкращі результати усередненого рівня знань без вирахування вагового коефіцієнту продемонстрували Львівська, Волинська, Тернопільська області, а найгірші Миколаївська, Запорізька та Чернівецька. З числа територіально-адміністративних одиниць до п’ятірки районів та міст обласного підпорядкування з найвищим рівнем знань випускниками історії України увійшли м.Теплодар Одеської області з максимальним результатом – 169.77, міста Новий розділ – 166.60 та м.Самбір – 165.61 Львівської області, єдиний з районів – Тульчинській Вінницької області та м.Ржищів Київської області з показниками 165.48 та 164.31. Найгірше знають історію України випускники Світловодського району Кіровоградської області – 136.75, Диканського району Полтавської та Антрацитівського Луганської області, середній бал яких зафіксований на рівні 138.55 та 139.35 відповідно.

Що стосується популярної точку зору про низький рівень знань української мови та історії України у східних областях, то це далеко не так, адже отримані результати у Донецькій області вищі ніж у Полтавській та Київській, а показники Луганської області кращі ніж в Закарпатській та Чернівецькій. Найгірше володіють історією України випускники південних областей, в 5 з 6 найгірших розташувалися саме регіони південної частини країни. Порушує географічну закономірність лише Чернівецька область, випускники якої при складанні ЗНО продемонстрували одні з найнижчих рівнів знань з історії України, усереднений показник складає 147.12 балів.

На Львівщині найкращий стан зі знаннями історії України, адже в даній області зафіксовано лише 3 райони з 42, рівень знань в яких 149-150 балів. Також у м.Львів усі 6 районів продемонстрували показник понад 160, а 2 міста Новий Розділ та Стрий входять в трійку лідерів серед усіх територіально-адміністративних одиниць України.

Характерною особливістю розподілу результатів зовнішнього незалежного оцінювання з історії України є найнижчі показники усіх південних регіонів, за виключенням м.Севастополь, високого показника в Донецькій області (вище ніж в середньому по країні), низькими знаннями у Чернівецькій та Закарпатській областях, першістю серед усіх показників територіально-адміністративних одиниць обласного значення м.Теплодар Одеської області.