Основне про реформи у ЗМІ за 26-28 травня 2015 року

Український кризовий медіа центр постійно проводить моніторинг ЗМІ на предмет висловлювань політиків та державних діячів, щодо перебігу та реалізації реформ в Україні. Наводимо стислий звіт, про позиції українських та закордонних державних діячів щодо здійснення реформ за напрямками.

Загальна концепція реформування. 26-28 травня в центрі уваги ЗМІ були питання загальної концепції реформування та оборонної реформи.

Президент України Петро Порошенко заявив, що Угода про асоціацію з Європейським Союзом покликана стати наріжним каменем українських реформ та дорожньою картою європейської інтеграції України. Петро Порошенко також висловив сподівання, що до кінця року Угода про асоціацію буде ратифікована всіма країнами ЄС. Президент України зазначив, що в Україні працюють над покращенням інвестиційного клімату, над важливими реформами, включаючи дерегуляцію, деолігархізацію, реформу судової системи.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Італія підтримує Україну у питаннях реформ та врегулюванні ситуації на сході України. Також було повідомлено, що парламент Італії розгляне питання ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС вже наступного місяця. Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман запевнив представників місії МВФ, що український парламент налаштований продовжувати реформи. Також Гройсман наголосив на важливості здійснення в Україні реформи з децентралізації, яка стане запорукою успішного проведення реформ в інших сферах.

Резонанс в ЗМІ викликала заява віце-президента США Джо Байдена. Байден повідомив, що США можуть надати Україні гарантії ще на 1 млрд дол. в кінці року, якщо Україна продовжить йти шляхом реформ. Джозеф Байден запевнив, що США і далі будуть надавати допомогу Україні і закликав київську владу до проведення подальших реформ і, зокрема, до децентралізації і деолігархізації. Екс-прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс заявив, що президент Росії Володимир Путін здійснює воєнну агресію на Україну, щоб не дозволити їй робити реформи, адже саме успіх України у реформуванні є найбільшою небезпекою для існування його режиму. Також Кубілюс зазначив, що Україні потрібно думати про те, як мати не тільки проєвропейський уряд, але і як мати проєвропейську опозицію.

1. Реформи у розрізі тональності згадування

Реформа системи національної безпеки та оборони. Широкого розповсюдження набула новина, що Президент України Петро Порошенко затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року “Про Стратегію національної безпеки України”. Секретар РНБО Олександр Турчинов під час засідання робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи заявив, що для України не існує альтернативи євроатлантичної інтеграції. Також було повідомлено, що спільна робоча группа “Україна-НАТО” з питань воєнної реформи визначила основні напрямки діяльності до кінця року.

Міністр оборони України Степан Полторак зазначив, що важливим досягненням у консолідації спільних з Альянсом зусиль, спрямованих на підтримку реформ сектора безпеки України є спільний з представниками волонтерських організацій початок діяльності Ради реформ при Міністерстві оборони.

Директор політичного департаменту Міністерства закордонних справ України Олексій Макєєв заявив, що Україна не вимагатиме членства в НАТО, поки не будуть проведені необхідні реформи для відповідності критеріям НАТО. Також заступник генерального секретаря НАТО Джеймс Ши заявив, що вважає, що Україна ще не готова до членства в Організації північноатлантичного договору, і що їй потрібно зосередитися на стабілізації ситуації в Донбасі та реформуванні країни.

2. Медіаактивність політиків у розрізі реформ

Реформа державного управління, децентралізація. Київський міський голова Віталій Кличко відзначив важливість децентралізації влади та надання більш широких повноважень органам місцевої влади. Кличко зазначив, що важлива також і бюджетна децентралізація, бо всі процеси в місті потребують фінансової підтримки. Також Віталій Кличко додав, що важливою складовою децентралізації є створення муніципальної міліції, яка повинна бути підзвітною суспільству.

Було повідомлено, що Опозиційний блок вимагає від парламенту, керівництва країни невідкладно приступити до внесення змін до Конституції України, що стосуються, в першу чергу, децентралізації держуправління. В той час, Президент України Петро Порошенко заявив, що українська влада буде проводити процес децентралізації країни, у тому числі шляхом конституційних змін.