Опитування ВЦИОМ: Війна на Донбасі, що робити РФ? Точка зору росіян

21 липня Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦИОМ - рос.) представив дані про те, як громадяни РФ бачать участь Росії у військових діях на українському Донбасі. Ініціативне всеросійське опитування проведено 12-13 липня 2014, опитано 1600 чоловік в 130 населених пунктах в 42 областях, краях і республіках Росії. Статистична похибка не перевищує 3,4%.

На думку 35% громадян РФ, Росія в конфлікті на Україні повинна виступити в ролі посередника, організувавши переговори центральної влади та жителів Донбасу. Цієї позиції частіше дотримуються жителі Москви і Санкт-Петербурга (43%), інших «мільйонників» (42%), а ще третина опитаних (30%) ратує за надання підтримки жителям Донбасу. Лише 1% учасників опитування пропонує підтримати легітимну українську владу.

1. Яку позицію, на Ваш погляд, повинна зайняти Росія у зв'язку з останніми подіями у Східній Україні?

Найбільше прихильників підтримки жителів Донбасу в Москві та Санкт-Петербурзі – 43%, найменше в містах мільйонниках – 26%. Прихильників переговорів та організації діалогу також найбільше в Москві та Санкт-Петербурзі – 43%, найменше в містах понад 500 тис. жителів – 28%, Прихильників невтручання в конфлікт найбільше серед опитаних останньої категорії міст – 36%, а найменше в Москві та Санкт-Петербурзі – 12%.

Половина респондентів (54%), які вважають, що Росії в тій чи іншій формі необхідно взяти участь у конфлікті на Україні, не змогла відповісти на питання про те, чому слід вжити певних заходів. Ті ж, хто висловив свою думку, в першу чергу вказали в якості головної причини загибель представників братнього народу (29%). Частина респондентів (8%) заявила про необхідність захисту російських кордонів і запобігання початку війни.

2. Причини, з яких Росії варто брати участь в конфлікті на Донбасі.

Отримані результати (54% самі не знають для чого варто брати участь, підтримуючи втручання Росії) виражають необізнаність росіян в українському питанні, на фоні панівної пропагандистської антиукраїнської кампанії російських ЗМІ.

Невтручання у справи України підтримують 28% росіян, і перш за все вони аргументують свою позицію тим, що не слід втручатися в справи суверенної держави (37% тих, хто вважає, що Росія не повинна брати участь у конфлікті на Україні). Частина респондентів висловлювала побоювання у зв'язку з можливим початком російсько-української війни (14%). Інших же турбує негативна реакція західних країн (11%).

3. Причини, з яких Росії НЕ слід брати участь у конфлікті в Східній Україні.

Знаковим є те, що серед тих російських громадян, хто вважає, що втручання в справи України з боку Росії неприпустиме, відчутно менша частка осіб, яким важко добрати аргументу, ніж серед тих, хто підтримує втручання – 25% проти 54%.

Відносно самопроголошених ДНР і ЛНР третина опитаних (36%) пропонує РФ зайняти позицію невтручання, однак за кілька місяців ця частка скоротилася (з 45% у квітні ц.р.). Зросла частка російських громадян, які виступають за визнання самопроголошених ДНР і ЛНР - з 13% у квітні до 26% у липні ц.р. Допомогти розширити даними територіям автономію, залишаючись у складі України, пропонують 15% респондентів. При цьому менше стало тих, хто виступав за приєднання Донбасу до Росії (з 18% у квітні до 12% у липні ц.р.).

4. Яку позицію повинна зайняти Росія стосовно ДНР і ЛНР.

Динаміка показників свідчить про те, що за останніх три місяці громадяни РФ стали більш підтримувати самопроголошені організації ДНР та ЛНР, менше хочуть бачити їх в складі Росії та менш дотримуються позиції невтручання та нейтралітету.

Жителям самопроголошених ДНР і ЛНР росіяни пропонують, в першу чергу, надати гуманітарну допомогу (60%). А також сприяти деескалації конфлікту шляхом дипломатичних переговорів (44%). Відправку добровольців на захист ДНР і ЛНР та введення російських військ на територію підтримують всього 5% населення.

5. Чи слід Росії зараз надавати будь-яку допомогу ДНР і ЛНР чи ні?

Точка зору серед опитаних громадян РФ, щодо ймовірної підтримки самопроголошених ДНР і ЛНР, в основному зосереджена на гуманітарній допомозі та дипломатичних методах. Лише 12% росіян підтримують поставку зброї та військової техніки.

Аналіз наведених результатів соціологічного дослідження свідчить, що лише одна третя громадян РФ підтримують терористів (в опитуванні "ополченцев") на Донбасі, практично таке саме число не підтримує втручання Росії та не має власної позиції. Також знаковими є показники підтримки втручання Росії у внутрішні справи України, де переважна більшість опитаних прихильників такої політики не визначилися у причинах цієї підтримки.