Опитування ВЦИОМ: Нормалізація чи загострення відносин між Україною та РФ

30 червня Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦИОМ - рос.) представив дані про те, як громадяни РФ оцінюють стан російсько-українських відносин, скільки росіян знають про події, що сталися біля російського посольства в Києві, як пропонують реагувати владі. В опитуванні взяло участь 1600 осіб у 130 населених пунктах в 42 областях, краях і республіках Росії. Статистична похибка не перевищує 3,4%.

Російсько-українські відносини, на думку двох третин респондентів (65%), в останній місяць стали більш напруженими, змінилися на гірше. Цієї думки частіше дотримуються люди зрілого віку (68% старше 45 років), ніж молодь (56% від 18 до 24 років). А 29% опитаних вважають, що уряди двох країн взаємодіють на тому ж рівні, що й раніше. Найменше романтиків у сільській місцевості та малих містах, де в покращення відносин країн-сусідок вірять всього 1% осіб.

Про нормалізацію відносин Росії і України сказали тільки 2% учасників опитування, а 4% не знають в якому напрямку розвиваються відносини обох країн.

1. Як Ви вважаєте, в якому напрямку розвиваються відносини Росії та України в останній місяць

Про пікет біля російського посольства 14 червня в Києві, відомо переважній більшості росіян (67%): при цьому 31% респондентів повідомив, що знає про подію в подробицях, а 36% - лише щось про це чули. Ще третина опитаних (31%) зізналася, що нічого не знає про те, що трапилося.Краще інформовані в цьому питанні літні люди (43% старше 60 років), високоосвічені респонденти (37%). Найгірше володіють ситуацією складних українсько-російських відносин молоді люди у віці до 35 років.

2. Що Ви особисто знаєте про події, що сталися біля російського посольства в Києві 14 червня

Більше третини з тих, хто чув про подію, 39% не змогли відповісти на питання про те, як Росії слід реагувати на подібна подія. Ті ж, хто висловив свою думку, вважають, що владі РФ, в першу чергу, необхідно прийняти дипломатичні заходи (28%). Частина опитаних порадила відповісти економічними санкціями (6%) і навіть ввести миротворчі війська (7%). Майже 1% респондентів запропонував вчинити аналогічно з будівлею українського посольства в Москві. Про те, що Росії не слід нічого робити, сказав кожен сьомий опитаний - 14%.

3. Як Росії слід відреагувати на подію

Результати соціологічного дослідження свідчать про низький рівень зацікавленості населення РФ подіями в Україні, в основному цікавляться особи від 45 років, що черпають інформацію з телеканалів. Про негативні тенденції розвитку відносин України та Росії зазначають понад дві третини опитаних громадян, і лише кожен п’ятдесятий відзначає позитивну динаміку. На грізну реакцію Росії сподіваються менше 13%, а понад 50% взагалі вважають недоречною реакцію або ж вагаються у відповіді. Даний показник свідчить, що просте населення в РФ не має негативних проявів у ставленні України.