Оцінка нинішньої політичної ситуації населенням, ставлення до подій та готовність до протестів (грудень 2013)

В результаті відмови Уряду та Президента України підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, яка передбачала зміцнення торгово-економічної співпраці – 24 листопада сотні тисяч громадян України виразили свій протест вийшовши на вулиці. Нова хвиля народного невдоволення, яка спричинена розгоном мирного мітингу силовиками в ніч на 30 листопада зросла до кількох мільйонів громадян, що прийняли активну участь в протестах 01 грудня в усіх областях України.

Практично за кілька днів сформувався багатотисячний Євромайдан, який став центром політичного та суспільного життя країни, форпостом протестувальників у досягненні висунених вимог до влади.

Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» та Соціологічна група «Рейтинг» провели дослідження громадської думки «Суспільно-політична ситуація в Україні: грудень-2013», в якому розкрита оцінка політичної ситуації в державі, ставлення до останніх подій та участі, готовності населення до протестів.

Практично половина громадян України – 49,4%, які взяли участь в опитуванні з 3200 респондентів, оцінюють нинішню політичну ситуацію в Україні як «вибухонебезпечну», трішки менше – 46,1% оцінюють як «напружену», а лише 1,8% опитаних оцінюють нинішню політичну ситуацію в Україні як «стабільну».

1. Оцінка нинішньої політичної ситуації в Україні (грудень 2013 року)

Високий показник частки осіб, які оцінюють нинішню політичну ситуацію, як «не стабільну» – 95.5%, говорить про те що практично усі громадяни переймаються подіями листопада-грудня 2013 року, а цілий ряд конфліктів які виникли в даний період потребують негайного розв’язання.

Переважна більшість опитаних – 73,6%, засуджують насилля та негативно ставляться до розгону мітингу в ніч на 30 листопада спецпідрозділом «Беркут», також варто зазначити що є 9% прихильників таких методів.

За формами акцій протесту, серед яких радикальні – блокування адміністративних споруд та помірковані – вихід на вуличні акції, позиції населення мають відмінності. Блокування Адміністрації Президента, Будинку Уряду України, КМДА засуджують 44.7% громадян, також за даним питанням зафіксована найбільша частка байдужих – 18%. До мітингів, проти відмови влади підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС найбільша частка населення ставиться позитивно – 42%.

2. Ставлення до подій 30 листопада, блокування адміністративних будівель та мітингів за Асоціацію з ЄС (грудень 2013 р.)

Готовність до протестів у громадян України в 2013 році стали більш радикальними, про це свідчать отримані результати даного соціологічного дослідження.

За умови значного погіршення умов життя половина українців – 49,7% готові вийти на вулицю з протестом, майже кожен четвертий – 28,5% готовий терпіти труднощі заради збереження порядку в країні, кожен п’ятий – 21,8% не визначились з своєю відповіддю на це запитання. Остання категорія за умови погіршення ситуації і широких суспільних протестів в переважній більшості належатиме до частки протестних громадян.

3. Готовність до акцій протесту в разі значного погіршення умов життя (грудень 2013 року)

На момент проведення опитування (7–17 грудня 2013 року) у заходах на підтримку діючої влади приймали участь лише 0,5% опитаних, а 3,5% були готові долучитися до таких дій, ще 12% опитаних зазначили, що схвалюють мітинги на підтримку влади, та приймати участь в них не готові. Троє з чотирьох опитаних – 75.8% серед прихильників влади взагалі не схвалюють акції на підтримку влади, серед опозиційно налаштованих громадян частка тих, хто не підтримує протести суттєво менша та складає 47.6%.

До акцій протесту серед опозиційно налаштованих громадян готові 17.5%, а кожен двадцятий на момент опитування брав в них участь – 5.7%, схвалюють акції протесту але не готові в них брати участь – 21.6% осіб, що виступають проти чинної влади.

4. Готовність особисто взяти участь у заходах, акціях протесту (грудень 2013 року)

Отримані результати проведеного соціологічного дослідження Центру соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» та Соціологічної групи «Рейтинг» засвідчило високий рівень готовності населення до протестів в разі погіршення ситуації в країні, основна маса якого є противниками чинної влади, а також більшої прихильності до поміркованих методів протестів, а ніж до радикальних. Населення тривожно сприймає суспільно-політичні події листопада-грудня 2013 року, засуджує насилля – розгін Майдану в ніч на 30 листопада спецпідрозділом «Беркут», негативно ставиться до блокування адміністративних будівель та підтримує мирні мітинги та виступи.