Аналіз представництва депутатських фракцій серед областей України, м.Київ та м.Севастополь (05.12.2013)

Приводом для проведення даного дослідження стали результати голосування позачергових засідань обласних рад на вимогу громадськості в період 02.12-04.12.2013, основним питанням яких стояло звернення до уряду та президента України, щодо «Засудження подій, які відбулися на Євромайдані в м.Київ 30.11.2013 року». Всього лиш незначна кількість обласних рад прийняла вимоги сотень тисяч громадян, які висловили чітку незгоду з діями силовиків, в яких ЗМІ та правозахисники, чітко зафіксували порушення фундаментальних прав людини на свободу слова та мирних зібрань, які в свою чергу гарантовані «Загальною декларацією прав людини» (ст.19), «Конвенцією про захист прав людини і основних свобод» (ст.10) і Конституцією України (ст.34), а також правом на мирні зібрання, яке гарантоване (ст.39) Конституції України.

Вийшовши під обласні, міські, районні ради, населення вимагало почути його чітку громадянську позицію, адже місцеве самоврядування належить до органів влади, через які народ здійснює управління державою, до основних задач яких відносяться забезпечення життєдіяльності територіальної громади та представництво її інтересів. В ст.5 Конституції України зазначено: «Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування».

Виходячи з неоднозначності позицій обласних рад по одному і тому ж самому питанню, ми вирішили проаналізувати депутатський склад представницьких органів за чисельністю депутатських фракцій. Як виявилося, переважна більшість - понад 55% депутатів обласних рад входять до фракцій Партії регіонів, близько 11% - ВО Батьківщина, також 9% належить іншим партіям та 6% позафракційним депутатам, інші партії об’єднані у фракції мають менше 5%.


Загальний склад депутатських фракцій в обласних радах України станом на 05.12.2013 р.


Проаналізувавши склад депутатських фракцій в усіх 24 областях України, АР Крим, містах Києві та Севастополі, ми встановили загальну чисельність представників територіальних громад обласного рівня, яка становить 3015 осіб, 1659 з них належать фракціям Партії регіонів, 324 – ВО Батьківщина, 127 – ВО Свобода, 116 – КПУ, 101 – Народна партія, інші мають менше 100. Також певний вплив в окремих областях мають групи дрібних партій не представлених в парламенті, які в загальній чисельності становлять 278 чол., серед них Рідне Місто, Солідарність, та ін.

Географічну структуру представництва депутатських фракцій можна розглянути на наступній тематичній карті, яка збудована за показниками частки(%) найбільшої депутатської фракції в будь-якій з обласних рад України. Області інтерактивної карти (за умови вибору) відображають склад депутатських фракцій за числом депутатів серед обласних рад.


Депутатські фракції в обласних радах України, станом на 05.12.2013 р.


В 20 з 24 обласних рад, АР Крим та м.Севастополі найбільші фракції має Партія регіонів, у 2 – ВО Свобода, 1 – Єдиний Центр. В Івано-Франківській обласній раді найбільше депутатів входять до фракцій дрібних партій, які не представлені в парламенті, або не мають парламентських фракцій, наприклад: Українська партія – 13, УНП – 5, Наша Україна – 13, Народна партія – 9, також лишився Фронт Змін – 11 мандатів.

У м.Київ більшість депутатів належать до фракцій, які носять назви, що не мають нічого спільного з політичними силами, серед них: Столичні реформи, Республіка Київ, Кияни, Відродження Києва, Перспективи столиці, Соціальна справедливість, Центр, Альтернатива, Ініціатива, Спортивний Київ. До числа таких фракцій, разом з Демократичною партією України належить більшість столичних депутатів – 68 мандатів з 120, що в свою чергу становить 56.6% складу депутатського корпусу.


Київська міська рада за складом депутатських фракцій, станом на 05.12.2013 р.


Зважаючи на цю більшість, варто зауважити, під час виборів депутатів до Київської міської ради таких політичних сил у виборчих бюлетенях виявлено не було, вони утворилися внаслідок ліквідації Блоку Черновецького (обрано 43 депутати) та Народної партії (обрано 11 депутатів), «тушкування» обранців від ВО Батьківщина, на яких за результатами виборів припадало 32 мандати, а наразі у фракції знаходиться 9 осіб! Структуру фракцій за чисельністю представництва депутатів Київради відображає наступна інтерактивна діаграма.

Київська міська рада є єдиною в Україні, де зафіксована більшість фракцій депутатського складу без політичного вираження. Також за законом про вибори до місцевих рад, депутатам надається п’ятирічний термін для виконання делегованих повноважень громадою, який сплинув 02 червня 2013 року, проте Окружний адміністративний суд Києва постановив, що Київрада цього скликання має право продовжувати роботу. Такі дії Феміди гостро засудили кияни та опозиційні сили.

Провівши аналіз представництва депутатських фракцій серед обласних рад, АР Крим, м.Київ та м.Севастополь в Україні станом на 05.12.2013, можна зробити висновок про наступне: 85% рад сформована більшість навколо найбільших фракцій - Партії регіонів, опозицйні сили мають більшість лише у 3 областях, а в м.Київ понад 50% депутатів міської ради, підтримуючи проекти КМДА не має політичного забарвлення, відповідно й політичної відповідальності за результати їх втілення перед громадою.

Переважна більшість депутатів в обласних радах від партії влади зумовлена внесенням змін до Закону "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" 2010 р., розпорошеністю опозиційних сил, використанням адмінресурсу на місцях та численними виходами депутатів з фракцій, які позиціонували себе, як опозиційні в ході проведення виборчої кампанії до місцевих рад у 2010 році.